İkinci ürün soya tarımında büyüme düzenleyicisi olan 'Biomaster''in verim ve tarımsal özelliklere etkisinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 27969
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZ Bu çalışma Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma alanında 1992 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Büyüme düzenleyicisi olan Biomaster in 2. ürün olarak yetiştirilen S. 4240 soya çeşidinin, bazı tarımsal ve Bitkisel özelliklerine etkisi incelenmiştir. Biomaster %50, 7.100 çiçeklenme ve meyve oluşumunda olmak üzere 3 -farklı zamanda ve çeşitli dozlarda uygulanarak denenmiştir. Araştırma sonucunda Biomasterin ilk meyve yüksekliğini, Bitki boyunu. Bitki başına tonu m say ısını, 1000 tohum asırlığını. Meyve basına tohum sayısını. Dekara verimi ve yağ içeriğini arttırdığı saptanmıştır. Biomaster uygulamalarının verimi değişik oranlarda arttırdığı, artış oranlarının uvgulamalar arasında -Farklı olduğu saptanmıştır. En yüksek dekara verim uygulama. C meyve olgunlaşma döneminde 125 gr/da biomaster uygulamasından 263 kg/da elde edilmiş en düşük değerce uygulama J (Kontrol) dan 218 kg /da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted at the area of Field Crocs Departmant m Çukurova üniversty. Agriculture Faculty in the second crop vegetation period of 1992, as randomized blocks with three replication. The effects of Biomaster which is regulator for growing on some vegetative and agricultrai properties of S4240 soybean cult ı var were investigated. In three different periods of %50 and X100 blaming ana pod emergence, and with different dosage, Biomaster was used. As a result it was determined that Biomaster had an increasing effect on The lowest pod height, plant height, seec< number of pod» seed number of plant, 1000 seed weight, crop yield and oil content It was determined that the use of Biomaster increased the yield in different rates anG that the increasing rates were different amongst the application. The highest yield peracrm was obtained from application C (in the period of dog ripening 125 or/da Biomaster was used) That was 263 kg/da. the lowest yield was obtained from the application -J icon troi) 216 ka/da.