İlköğretim okulu öğrenci velilerinin eğitim harcamaları
The identification of primary school students parents' expenditures
- Tez No: 279727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında ilköğretim okulu öğrenci ailelerinin çeşitli dönemlerde yaptıkları harcamaların tür ve miktarlarını tespit etmektir.Araştırmanın örneklemini, Ankara İli Keçiören İlçesi'nden yansız örneklem yöntemiyle seçilen 6 ilköğretim okulunun 6, 7 ve 8. sınıflarından toplam 312 öğrenci ailesi oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak dört ana bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Birinci bölüm ailelere ait demografik bilgilerden oluşmaktadır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise sırasıyla ?İlköğretim Okulu Öğrenci Ailelerinin Yaptıkları Eğitim Harcamalarını Belirleme Ölçeği?nin bölümleri yer almıştır.Veri analizinde kesikli ve sürekli değişkenler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Üç ve daha fazla düzeyi olan değişkenler için parametrik testlerin ön şartlarına bakılmış ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmış ve anlamlı çıkan sonuçlar için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi uygulanmıştır. Değişkenlerin iki düzeyi olduğunda ise parametrik testlerin ön şartlarına bakılmış ve t-testi yapılmıştır.Araştırma sonucunda ailelerin bir eğitim-öğretim yılı boyunca çeşitli harcamalar yaparak eğitimin maliyetine büyük ölçüde katkı sağladıkları tespit edilmiştir. Yaptıkları bu eğitim harcamalarının aylık gelirleri içinde önemli bir yer tuttuğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the type and amount of the expenditures that parents of the primary school students did at various times in 2009-2010 education year.The sample of this study was formed by 312 6th, 7th, and 8th grade students? parents from 6 randomly selected primary schools in Keçiören, Ankara. In this research, a questionnaire formed by four basic parts has been used to collect the data. The first part consisted of demographic information about parents. The second, third, and fourth parts consisted of various dimensions ?Determination of the Primary School Students? Parents Education Expenditures Questionnaire?.In the data analysis process, frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation for discrete and continuous variables have been used to analyze the data. For variables with three or more levels, prerequisites for parametric tests have been examined and a one-way analysis of variance (ANOVA) has been made. After that analysis Tukey multiple comparisons test was made for significant results. If the variables have two levels, prerequisites for parametric tests have been examined and t- test has been used.As a result of the research it has been seen that the resources allocated to education were inadequate and parents made a big contribution to the cost of education by various expenditures during an education year. Also it has been realized that expenditures took a great place in parents? monthly income.