Bazı büyütme faktörlerinin broyler performansına etkileri
  1. Tez No: 27974
  2. Yazar: İBRAHİM DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, broiler rasyonlarında büyütme fak törü olarak kullanılan Avoparcin, Virginamycin, Zinc basitrasin büyümeye olan etkileri bakımından karşılaştırılmıştır. 7 hafta süren denemede, 3 gruba ayrılan Ross etlik civcivlerin başlatma yemlerine (0-3. hafta) 10 mg/kg Avoparsin, 20 mg/kg Virginamycin, 100 mg/kg Zinc basitra sin; geliştirme yemlerine (3-6. hafta) 10 mg/kg Avoparcin, 20 mg/kg Virginamycin, 100 mg/kg Zinc basitrasin katılmıştır. Bütün rasyonlar besin maddesi içeriği bakımından aynıdır. Bitirme yemine (6-7. hafta) hiçbir büyütme faktörü katılmamıştır. Deneme sonu itibariyle, piliçlerin ortalama canlı ağırlıkları, Avoparcin, virginamycin ve Zinc basitrasin uygulanan gruplarda sırasıyla; 2373.9 g., 2350.4 g., 2342.7 g. aralarındaki fark önemsiz (P>0.05); ortalama yem tüketimleri 4223.6 g, 4285.1 g, 4142.0 gr ve aralarındaki fark önemsiz (P>0.05) ve ortalama yem değerlendirme sayıları ise 1.8121, 1.8571, 1.8008 olarak ve aralarındaki fark önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. Araştırma sonuçlarından 10 mg/kg Avoparsin, 2 0 mg/kg Virginamycin, 100 mg/kg zinc basitrasinin broiler piliçle rinde büyüme üzerine farklı bir etkiye sahip olmadıkları, avoparsinin en az ek maliyet getirdiği için bu antibiyotiğin öncelikle tercih edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Broiler' de Avoparcin, broiler'de Vir ginamycin,, broilerde Zinc basitrasin, broiler'de büyütme faktörleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF SOME GROWTH PROMOTERS ON BROILER GROWTH PERFORMANCE İbrahim DUYGULU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. A. Remzi AKYILDIZ. 1993, Page: 47 Jury: Prof.Dr. A. Remzi AKYILDIZ : Prof.Dr. Necati IŞIK : Prof.Dr. Fevzi SEVGİCAN In this study, Avoparcin, virginamycin, zinc basitrasin, which are used in broiler rations as growth factor, were compared in terms of their influence on growth. In the 7-week trial, 10 mg/kg Avoparcin, 20 mg/kg Virginamycin and 100 mg/kg Zinc basitrasin were added to the starter rations of Ross chickens (0-3 weeks) that are separated into 3 groups, 10 mg/kg of Avoparcin, 20 mg/kg of Virginamycin and 100 mg/kg of Zinc basitrasin were added to their growing rations (3-6 weeks). All of the rations are the same in the content of nutrients. No growth factors were added to the finishing rations (6-7 weeks). At the end of the experiment the average live weights of the chickens were found, on the basis of application of Avoparcin, Virginamycin and Zinc basitrasin to be 2373.9, 2350.4 and 2342.7 gr respectively and the difference between them insignificant (P>0.05); feed consumption 4223.6, 4285.1 and 4142.0 gr and the difference insignificant (P>0.05) and the feed efficiency 1.8121, 1.8571 and 1.8008 with insignificant difference between them (P>0.05). The study resulted in the fact that 10 mg/kg of Avoparcin, 20 mg/kg virginamycin and 100 mg/kg zinc basitrasin made no different effects on the growth of broilers and that, because of avoparcin1 s lowest cost, this antibiotic should be primarily prefered. KEY WORDS: Avoparcin in Broiler, Virginamycin in Broiler, Zinc basitrasin in Broiler, Growth Factors in Broiler.