Harmanlanmış öğrenme ortamlarının ilköğretim öğrencilerinin psikomotor becerileri kazanma düzeylerine etkisi (futbol örneği)
The effect of blended learning environments on primary school students levels of obtaining the psyhomotor abilities (football sample)
- Tez No: 279763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FATİH YENEL, YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, harmanlanmış bir öğrenme ortamının ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin psikomotor becerileri edinme düzeylerine etkisini belirlemektir. Bu çerçevede psikomotor becerilerin öğretimine yönelik olarak animasyon ve video görüntüleri eşliğinde tasarlanmış ve yapısında öğretmene öğrenciyi kontrol etmeye yönelik bilgiler sağlayabilecek bir öğrenci yönetim sistemine sahip olan bir web sayfasının harmanlanmış bir öğretim ortamında kullanılması şeklinde oluşturulan öğretim tasarımının, psikomotor becerileri kazanma düzeylerine etkisi araştırılmıştır.Araştırmanın çalışma grubu Kırşehir İl Merkezindeki Cumhuriyet ilköğretim Okulu 2010-2011 eğitim öğretim yılında 7. Sınıf da beden eğitimi dersini alan toplam 60 öğrenci ile sınırlıdır. Araştırmada, deneysel desenler kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan deneysel yöntemde, deney grubu üzerinde etkisi incelenen bağımsız değişken ?harmanlanmış öğrenme ortamında öğretim? olmuştur. Kontrol grubunda ise, geleneksel yöntemler kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında aynı bağımlı değişkenin etkileri araştırılmıştır. Bağımlı değişken olarak, psikomotor beceri puanları, beden eğitimi dersine ilişkin tutum puanları ve kendine güven puanları incelenmiştir. Belirlenen bağımsız değişkenler için, öntest ve sontest testi puanları alınarak, gruplar arası değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında bağımsız değişken olarak alınan ?harmanlanmış öğrenme ortamı? kontrol ve deney grupları için kontrol edilecek değişken olarak belirlenmiştir. Araştırmanın yapılacağı deney ve kontrol gruplarının üzerinde etkisi araştırılacak bağımlı değişkenler yönünden eşit düzeyde olmasına dikkat edilmiştir.Araştırmanın verileri araştırmanın genel amacı çerçevesinde cevapları aranan alt problemlere yönelik toplanan verilerin gerekli istatistiksel çözümleri için SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılmıştır. Araştırmada bir deney, bir kontrol grubu yer aldığı için, öncelikle bu öntest ve sontest puanlarına göre grup içi farklılıklara ilişkili ölçümler için t testi kullanılarak incelenmiştir. Ardından kontrol grubunun öntest, ve sontest toplam, algılama, kuruluş, kılavuz denetiminde yapma ve mekanizme puanları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı ve deney ve kontrol gruplarının öntest puanları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı tekrarlı ölçümler için tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak araştırılmıştır. Araştırma sonucunda her iki grubun futbola yönelik bilişsel başarı düzeylerinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Harmanlanmış öğrenme modeline göre tasarlanan öğretimin, geleneksel öğretime göre öğrencilerin futbol beceri düzeylerine daha fazla katkı sağladığını göstermektedir. Öğrencilerin bilişsel başarı düzeyleri arttıkça buna bağlı olarak psikomotor beceri düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Aynı zamanda öğrencilerin kendilerine güven düzeyleri arttıkça buna bağlı olarak beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of a blended learning environment on the 7th class students? level of obtaining the psychomotor abilities. For this,the effects of the usage of a web page designed through teaching the psychomotor abilities with animations and videos and has a student management system which enables the teacher to check the students in a blended learning environment on the students? levels to obtain the psychomotor abilities were analysed.The subjects of this study are 60 students who take Physical Education lessons in Kırşehir Cumhuriyet Primary School on 2010-2011 term. In this study experimental patterns were used. The independent variable of this study was ?Education in Blended Learning Environment?. In the control group; however, traditional methods have been used. The effects of the same dependent variable on the experiment groups and on the control groups have been investigated. As dependent variables, Psychomotor Ability points, Self-Esteem rates and the attitude toward the Physical Education lesson rates have been analysed. For the independent variables, pre-test and final-tests have been made and according to the results of these tests some analyses between the groups have been made. The blended learning environment, which has been selected as the independent variable, was determined as the variable to be controlled for both the control groups and the experiment groups. The researcher paid attention to have the equal levels of the dependent variables which would be made on the control groups and the experiment groups.SPSS(Statistical Packet for Social Sciences) would be used for the required statistical solutions of the datas gathered through the lower problems to which answers according to the study?s general purpose have been searched. Since there is one control group and one experiment group in this research, t test would be made and analysed to measure the differences in each group according to the results of pre-test and final-test. ANOVA was used to analyse whether there was a significant difference between the pre-test results of each groups and whether there was a significant difference between the control group?s total pre-test and final-test points, perception, foundation, guided fulfillment and mechanism rates. As a result of the study, it is determined that both groups have a high-rated cognitive level in football. This shows blended learning model supports the student?s football abilities more than traditional education does. The study shows that the more cognitive success level on football the students have, the higher their psychomotor ability in football gets. It is also determined that the more self-esteem the students have, the higher the rate of attitude toward the Physical Education lessons gets.