Yapılandırmacı karma öğrenme ortamlarının dinleme ve konuşma becerilerine etkisi
The efficiecy of constructivist blended learning environment on listening and speaking skills
  1. Tez No: 315031
  2. Yazar: ALİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırma, yapılandırmacı karma öğrenme ortamının, dinleme ve konuşma becerisi yeterliklerine etkisini belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. Dinleme becerisinin, dinleme ve dinlediğini anlama boyutlarında; konuşma becerisinin ise konuşma ve sözlü anlatım boyutlarında ele alındığı araştırmada, deneysel yöntem ve ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmada bu becerilerin geliştirilmesi için yapılandırmacı karma öğrenme modeli oluşturma ve bu uygulamanın etkilerini ortaya çıkarma denemesi gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu, 2011 - 2012 öğretim yılında özel bir ilköğretim okulunun 4-B ve 4-E sınıflarına devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Deney grubunda, yapılandırmacı karma öğrenme ortamında dinleme ve konuşma becerilerini geliştirici etkinlikler uygulanırken kontrol grubunun öğrenme-öğretme sürecine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Sınıf öğretmeninin ders planları da dikkate alınarak geliştirilen öğretim etkinlikleri uygulanırken yüz yüze ve çevrim içi ortamdaki etkinlikler birbirini tamamlayacak biçimde düzenlenmiş ve araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci, okulun Türkçe dersi kapsamındaki etkinliklerini ve sınıfın diğer derslerdeki çalışmalarını aksatmayacak biçimde ders programını değiştirmeden yürütülmüştür. Uygulama, deney süresince her hafta ortalama 3-4 saat kullanılarak toplam 8 hafta sürmüştür.Üçer-dörder kişilik gruplar halinde ve uygulamalı etkinliklerden oluşan ön test ve son test uygulamaları araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Her öğrenci grubuna, dinleme materyali üzerinden dinleme ve dinlediğini anlama etkinliği; ayrıca kendi konuşmalarına dayalı konuşma ve sözlü anlatım etkinliği yaptırılmıştır. Etkinlik sırasında, ölçütlerin yer aldığı formlar kullanılarak öz değerlendirme ve öğretmen değerlendirmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarındaki ön test ve son test uygulamalarındaki tüm yanıtlar ile diğer konuşmalar yazılı biçime dönüştürülerek gözlem kayıtları elde edilmiştir. Elde edilen gözlem kayıtları ise öğretmen (araştırmacı) ve araştırma dışında bir yansız değerlendirmeci tarafından, performans değerlendirme ölçeğine göre incelenerek puanlanmıştır. Böylece araştırmada elde edilen veriler; gözleme dayalı olarak gerçekleştirilen öz değerlendirme ve öğretmen değerlendirmesi ile gözlem kayıtlarına dayalı değerlendirme olmak üzere üç farklı türde sınıflandırılarak sunulmuştur.Araştırmada elde edilen verilere göre, yapılandırmacı karma öğrenme ortamında ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin dinleme, dinlediğini anlama, konuşma ve sözlü anlatım becerilerini geliştirmeye yönelik gerçekleştirilen etkinliklerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan yapılandırmacı karma öğrenme ortamında uygulanan dinleme ve konuşma becerilerini geliştirici etkinliklerin, ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin bilişsel özellikleri yanı sıra duyuşsal özelliklerini de geliştirdiği; Türkçe dersinde başarısız olan öğrenciler kendilerini zayıf olarak algılarken başarılı olan öğrencilerin zayıf öğrencilere göre kendilerini daha başarılı olarak gördüğü; Türkçe dersinde başarılı olan öğrencilerin bu becerileri daha fazla geliştirdiği; deney grubundaki öğrencilerin erişi puanları ile kontrol grubundaki öğrencilerin erişi puanları arasında, deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Karma öğrenme ortamının çevrim içi boyutunun gerçekleştirildiği www.dinleizleanlat.com adresli internet sitesindeki ?dinle, izle ve anlat? temalarında eşit sayıda etkinlik paylaşılmış olmasına karşın öğrencilerin en fazla dinle temasında, en az ise anlat temasında paylaşım yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify the effects of constructivist blended learning environment (CBLE) on the listening and speaking skill competencies. Focusing on the listening and listening comprehension dimensions of listening skills and speaking and oral expression dimensions of speaking skills, the experimental research design with pre-posttest control group is applied. Constructivist blended learning model was developed to improve these skills and its emerging effects were examined.The working group of the study is two fourth-year classes studying in a private primary school during the 2011-2012 academic year. Listening and speaking activities were integrated to the courses of constructivist learning environment experimental group, while there was no intervention to the learning-teaching processes of the control group. The activities were developed and practiced by the researcher considering the lesson plans of the classroom teachers and designed in the face-to-face and online modes complementing each other. The implementation was integrated into the curriculum without impeding other courses and activities on Turkish language. The implementation lasted 8 weeks, 3-4 hours each week.Pre and post-test composed of hands-on activities with groups of three to four were conducted by the researcher. Each student group practiced both listening and listening comprehension based on listening material and speaking and oral expression based on self speaking activities. Self-assessment and teacher evaluation forms with criteria provided were completed during the activities. Moreover, the responses to all pre and post-test implementations in the control and experimental group as well as the speech emerged were kept in the written form and thereby observation records were composed. Observation records were rated by the researcher and an objective judge according to the performance evaluation criteria. Hence, data gathered were presented in three forms: self-assessment and teacher evaluation based on observation and observation records-based evaluation.The data collected reveal that listening and speaking activities in the CBLE were effective in improving the listening, listening comprehension, speaking and oral expression skills of fourth grade primary school students. Besides, it is observed that activities applied in the CBLE improve affective skills as cognitive skills and students successful in the Turkish language course develop these skills more. Moreover, there is a significant difference between the access scores of experimental and control group in favor of the experimental group.Although the website www.dinleizleanlat.com forming the online dimension of the CBLE included themes of ?listen, watch and explain? evenly distributed, students shared in the listening theme the most and the explain theme the least.