İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde harmanlanmış öğrenme ortamlarının öğrencilerin derse katılımına, akademik başarısına, derse karşı tutumuna ve motivasyonuna etkisi
The effect of blended learning environment on students' engagement, academic achivement, attitude and motivation to the course of social studies in seventh grade in primary education
  1. Tez No: 317063
  2. Yazar: MUSTAFA SARITEPECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde harmanlanmış öğrenme ortamlarının öğrencilerin derse katılımına, akademik başarısına, derse karşı tutumuna ve motivasyonuna etkisini ortaya koymaktır.Araştırmada öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2010-2011 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili, Ayaş ilçesi merkez ilköğretim okullarının 7. Sınıflarına devam eden 52 deney, 55 kontrol grubu olmak üzere 107 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışma evreninde yer alan okullardaki bütün 7. sınıf öğrencileri aynı zamanda çalışmanın örneklemini oluşturmuşlardır. Araştırmanın uygulama aşaması 6 hafta boyunca devam etmiştir.Araştırmada veri toplamak amacıyla likert tipi öntest ve sontest çoklu düzeyde değerlendirme anketi ile öntest ve sontest başarı testi kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında ise ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonuçlarına göre harmanlanmış öğrenme ortamı ile yüz yüze öğrenme ortamı karşılaştırıldığında harmanlanmış öğrenmenin daha yüksek düzeyde akademik başarı sağladığı ve derse karşı tutumu daha olumlu düzeyde etkilediği ortaya konmuştur. Her iki ortamda öğrenim gören öğrencilerin derse katılım düzeyleri ve derse karşı motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir faklılık oluşmamıştır. Ancak harmanlanmış öğrenme yaklaşımı, yüz yüze öğrenme yaklaşımına göre öğrencilerin derse katılım ve derse karşı motivasyon erişi düzeylerini anlamlı derecede daha olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze effects of blended learning environment on primary school students' engagement, motivation, academic achievement and attitude in social studies class.Pretest-posttest control group quasi experimental design was utilized in this study. The study was conducted in 2010-2011 school year with 52 students in experimental group and 55 students in control group studying in grade 7 in city of Ayaş in Ankara. The population consists of all seventh grade students in Ayaş primary schools. The implementation and data collection process lasted for six weeks.In order to collect data, pretest and posttest surveys and pretest and posttest achievement tests were used. The independent samples t-test was used in the data analysis phase.According to the results of this study, blended learning environment students' average of academic success and attitudes towards the course showed a meaningful increase when compared to face-to-face model. No meaningful statistical differences were detected for students? motivation and engagement between blended learning and face-to-face learning environment. However, in blended learning approach, average development of student engagement and motivation showed a meaningful rise when compared to face-to-face learning approach.