Kaynaştırma uygulamasının yapıldığı sınıflarda işbirlikli öğrenmenin müzik öğretimi üzerindeki etkileri
The effects of cooperative learning on music teaching in inclusive classrooms
  1. Tez No: 279776
  2. Yazar: ELİF GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma uygulamasının yapıldığı ilköğretim okullarında işbirlikli öğrenme yöntemi ile işlenen müzik derslerinin öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumları, müziksel öğrenme düzeyleri ve sosyal statüleri üzerindeki etkilerini saptamaktır.Bu amaçla araştırmada, ön test - son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan okulların belirlenmesinde, okulların sosyo-kültürel ve ekonomik koşulları, sınıf mevcutları ve sınıflarda bulunan kaynaştırma öğrencilerinin sayısının yanı sıra kaynaştırma öğrencilerinin yetersizliklerinin düzeyi de göz önünde bulundurulmuştur. Buna göre araştırma 2008-2009 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Balıkesir ili Merkez ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Balıkesir Karesi İlköğretim Okulu ve General Kemal Balıkesir İlköğretim Okulu'ndaki toplam 56 öğrenci ile yürütülmüştür.Araştırmada İlköğretim Müzik Dersi Öğretim Programı'nın 8. sınıf müzik dersi ?Kendi Ritim Kalıbımı Oluşturuyorum? ve ?Benim Ezgim? konuları ve kazanımları doğrultusunda altı hafta süren bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sürecinde deney grubunda dersler İşbirlikli Öğrenme yöntemlerinden ?Birlikte Öğrenme? tekniği, kontrol grubunda ise anlatım ve soru-cevap tekniklerini içeren süregelen öğretim yöntemleri ile işlenmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencilerin kazandıkları bilişsel davranışları ölçmek için ?Müzik Dersi Başarı Testi?, müzik dersine yönelik tutumlarını ölçmek için ?Müziğe İlişkin Tutum Ölçeği?, kaynaştırma öğrencilerinin akranları tarafından sosyal olarak kabul edilme düzeylerini belirlemek için ?Sosyometri? ve ?Kimdir Bu?? Testleri, öğrencilerin işbirlikli öğrenme uygulamasına yönelik görüşlerini belirlemek için ?Öğrenci Görüşleri Formu?, müzik öğretmeninin işbirlikli öğrenme uygulamasına yönelik görüşlerini belirlemek için ?Müzik Öğretmeni Görüşme Formu? ve öğrencilerin müzik dersine yönelik ilgi ve katılımlarını gözlemlemek için kamera kayıtları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde nonparametrik testlerden Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için ise .05 anlamlılık düzeyi seçilmiştir.Araştırma sonucunda, işbirlikli öğrenme yönteminin, anlatım ve soru cevap yöntemlerini içeren süregelen öğretim yöntemlerine göre kaynaştırma uygulamasının yapıldığı sınıflardaki öğrencilerin müzik dersi başarıları, derse yönelik tutumları, kaynaştırma öğrencilerinin sosyal kabul düzeyleri ve tüm öğrencilerin derse yönelik ilgi ve katılımlarında olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Ayrıca bu uygulama sayesinde öğrenciler daha fazla iletişime geçmeye ve birbirlerini daha iyi tanımaya başlamışlardır. Bu sonuçlar, kamera kayıtları ve hem öğrenciler hem de müzik öğretmeni ile yapılan görüşmelerle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of cooperative learning at music lessons students? attitudes towards music lessons, music lesson achievements and social status of the students at primary schools.The design of the study is a pre-post test experimental design with control group. The schools included in the sample were selected according to the amount of class population, socio cultural and economical condition, number of mainstreaming studentes and mainstreaming students? level of deficiencies. The study was conducted on 56 students at Balıkesir Karesi İlköğretim Okulu and General Kemal Balıkesir İlköğretim Okulu in Balıkesir, during 2008-2009 educational semester.The experiment was conducted for six weeks within the subjects and target behaviors of the unit on ?Build Your Own Rhythm? and ?My Melody?, 8th year of the Primary Edcation Music Curriculum. During the study, in experimental group, Learnig Together technic of Cooperative Learning was used; and traditional methods with the narration and question-answer tecniques in control group.In this study, data collection instrumentes were ?Achievement Test for Music Lesson? for measuring students? cognitive behaviors, ?Music Lesson Attitudes Test? for measuring students? attitudes abıut music lessons, ?Sociometric tests? for measuring mainstreaming students? social acceptance level, ?Students Opinion Form? to determine the views of students into cooperative learning, ?Structred Interwiev Form? to determine the views of music teacher into cooperative learning; and camera records for students? interest and paticipation. In order to analyze data gathered, frequency, percentage, nonparametric tests Mann Whitney U and Wilcoxon. For the statistical level .05 significance level was chosen.At the and of the research, cooperative learning was found more effective on students? music lesson achievement, attitudes to music lesson, social status of mainstreaming students, attendance and interestings to music lesson than traditional teaching methods. Also the disabled and nondisabled students were started to connecting and to get to know each other better. This findings are supported with camera recordings, students opinions and interviewing with music teacher.