Etkin satış gücü oluşturmada motivasyonun rolü ve etkileri
Role and effects of the motivaton while developing effective sales force
  1. Tez No: 279804
  2. Yazar: ÖZGÜR ARACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Son yıllarda küreselleşme ile birlikte artan rekabet sonucunda işletmelerin pazarlama hedeflerine ulaşmaları açısından etkin satış gücü yönetimi kavramının daha fazla önem kazanmaya başladığı görülmektedir. Bu bağlamda müşteri ile arasında uzun dönemli ilişkiler kurmak isteyen işletmelerin en önemli amaçlarından biri daha etkin satış gücü oluşturulmasıdır. Bu noktada işletmelerin üzerine odaklandıkları faktörlerden biri de satış elemanlarının bu yönde hareket etmelerini sağlayacak doğru ve etkin motivasyon araçlarının tespit edilmesi ve kullanılmasıdır.Bu noktadan hareketle oluşturulan, tez çalışması kapsamında etkin satış gücü oluşturulmasında motivasyonu rolü ve yarattığı etki analiz edilmeye çalışılmıştır. Çeşitli motivasyon araçları ele alınarak motivasyon araçlarının etkin satış gücü yaratmada etkileri anket tekniği kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak tez çalışması, elde ettiği bulgular ile müşterileri ile uzun dönemli ve karlı ilişkiler kurmak isteyen şirketlere etkin satış gücü yaratmada çeşitli motivasyon araçlarını kullanmanın önemini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of globalization and the increasing competition of enterprises in terms of achieving the objectives of the marketing concept of an effective sales force management is gaining more importance. In this context, the long-term relationships between customers and businesses who want to establish one of the most important goals is the creation of more effective sales force. At this point, businesses focus on the factors that will allow them to move in this direction one of the salespeople to identify and use correct and effective means of motivation.From this point established, the scope of the thesis work and the role of motivation to the creation of an effective sales force has been tried to analyze the effect. Various motivational tools by examining the effects of motivational tools to create effective sales force were analyzed using the survey technique. Dealt with the effects of motivation, the means of creating an effective sales force were analyzed using the survey technique.