İzmir Agora kazısı siyah firnisli seramikleri
Black glaze ceramics from İzmir Agora excavation
- Tez No: 279803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Smyrna kentinin Hellenistik ve Roma dönemi yapılarından günümüze kalabilmiş az sayıdaki örnekleri arasında olan Devlet Agorası, bugün İkiçeşmelik semti sınırları içinde yer alır. 2007 yılında Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığında tekrar başlatılan Agora kazılarında erken tabakalara ulaşmak amacıyla yapılan avlu sondaj çalışmalarında ele geçen siyah firnisli seramikler bu tezin konusunu oluşturmaktadır.Smyrna Agorası'nda avlu sondajından ele geçen siyah firnisli seramikler formlarına göre gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar, içe dönük ağızlı kaseler, dışa dönük ağızlı kaseler, balık tabakları, dik ağızlı tabaklar, kantharoslar, masa amphoraları, skyphos, unguentarium, kapalı kaplar, açık kaplar ve gruplanamayan kaide parçalarından oluşur. Bu seramik gruplarına genel olarak bakıldığında, ele geçen 103 siyah firnisli parça içinde, en geniş grubu içe dönük ağızlı kaselerin oluşturduğu anlaşılır.Smyrna Agorası avlu sektörlerinde tek örnek ile temsil edilen Attika üretimi seramiğe karşın, incelenen diğer seramiklerin kalitesiz hamur ve firnis yapılarından yerel üretim olduğu anlaşılır. Bu yerel üretimlerin Attika seramikleri ile paralel bir gelişim göstermesi, bunların Attika ürünlerini taklit ettiğini ortaya koyar. Ancak, yerel üretim balık tabağı olduğu anlaşılan dört parça, bu değerlendirmenin dışında kalır. Adalar ve Batı Anadolu'ya özgü olan formun, birçok merkezde yayınlanmamış olması, yayınlanan malzemenin ise sınırlı olması bu grup için bilgilerimizin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu malzemenin Smyrna Agorası'nda da az sayıda ele geçmesi bu grup için bir tipoloji oluşturmasını engellemektedir.Avlu 1, 2 ve 3 sektörlerinde ele geçen ve çalışma kapsamına alınan 103 seramik parçası, tarihsel olarak değerlendirildiğinde, en erken örneklerin İ.Ö. 4. yüzyıl sonu, en geç örneklerin İ.Ö. erken 1. yüzyıla ait olduğu görülür. Ancak, malzemenin büyük çoğunluğunun İ.Ö. 3. ve 2. yüzyıla ait olması, malzeme yaklaşık iki yüzyıllık bir dönemde yoğun olarak kullanıldığı gösterir.
Özet (Çeviri)
One of the few examples left from the Hellenistic and Roman times of the city of Smyrna, is the State Agora and it is now located in the county of Ikicesmelik. Ceramics with black glaze obtained in the Agora diggings which were restarted in 2007 under the headship of Asst. Prof. Dr. Akin Ersoy with the aim of reaching the earlier layers using the concept of Yard drilling is the main topic of this thesis.Ceramics with black glaze obtained in the yard drilling of the Smyrna Agora were separated into group according to their forms. These groups consist of; echinus bowls, outturned rim bowls, fish plates, upturned rim plates, kantharoses, table amphoras, skyphos, unguentarium, closed pots, open pots and base parts which could not be put into any of the other groups. When these ceramics groups are examined in a general way, it is understood that, among the 103 parts with black glaze, the largest group is the one with the echinus bowls.Despite the Attica produced ceramics which is represented with only one sample in the Yard sectors of Smyrna Agora, it is also understood that the other ceramics with of poor quality clay and glaze structures are local production. These local productions being in a parallel development with the Attica ceramics shows that these products are just imitations of the Attica products. However, four parts which were understood to be locally-produced fish plates, are excluded from this assessment. The form which is specific to the Islands and Western Anatolia being unpublished in many centers and published material being very limited in nature, cause our knowledge to be insufficient. This material being obtained in very small numbers in the Smyrna Agora prevent from creating a typology for this group.When 103 ceramics parts which were obtained in Yard 1, 2 and 3 and included in our study are evaluated in a historical way, the earliest samples are seen to be coming from B.C. the end of 4th century and the latest samples are seen to be coming from B.C at the beginning of the 1st century. However, most of the material belonging to the B.C. 3rd and 2nd centuries shows that these materials were used intensively in a two hundred years period of time.