Georg Simmel sosyolojisinin metodolojik temelleri
The methodological foundations of Georg Simmel's sociology
- Tez No: 279828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BALKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Georg Simmel (1858 ? 1918) ele aldığı konuların genişliği ve sosyolojik gelenekler içinde özgün metodolojisiyle önemli bir yere sahiptir. Simmel'in sosyal teorisindeki merkez, formel sosyoloji düşünceleri ve genel, formel ve felsefi sosyoloji arasındaki bir ayrıma yerleştirilen ?toplumlaşma? kavramıdır. Simmel'in, metodolojik yaklaşımı çerçevesinde toplumu, toplum nedir, sosyoloji toplumu nasıl araştırmalıdır, sosyolojinin problem alanları hangileridir soruları etrafında ele aldığı gözlenmektedir.Çalışmada, ilk olarak Simmel'in hayatının ve entelektüel serüveninin, düşünsel çerçevesini ve sosyolojik yaklaşımlarını etkilediği savı dile getirilecektir. Ardından, sosyolojinin içinde geliştiği tarihsel ve toplumsal koşullara paralel olarak ortaya çıkan metodolojik problemler ortaya konulacak, Simmel'in bu metodolojik tartışmalardaki konumu tespit edilmeye çalışılacaktır. Son olarak da, sosyolojisinin metodolojik temelleri derinlemesine ortaya konulacak ve temel kavramları belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
Georg Simmel has an important place with the length of subject matters he considered and his original methodology in the sociological tradition. The focus of Simmel?s social theory are his conceptions of formal sociology and the notion of ?sociation? which is situated in a more encompassing distinction between general, formal and philosophical sociology. It has observed that in the context of his methodological approach, Simmel considered the society around questions such as what is society, how sociology has investigated it and which are the problem areas of sociology.In this study it will be firstly suggested that Simmel?s life and his intellectual adventure influenced his philosophical framework and his sociological approach. Nextly, it will be manifested methodological problems which has arised in parallel with historical and social conditions in which sociology has developed and it will be tried to determinate to Simmel?s position into this methodological debates. Finally, it will be deeply manifested the methodological foundations of sociology and it will be specified its basic concepts.