Matematik öğretmen adaylarının ispatlama performanslarının süreç-nesne ilişkisi açısından incelenmesi
Investigation of mathematics teacher candidates' proof procssess in terms of process- object relationship
  1. Tez No: 279855
  2. Yazar: KERİME SEDA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Matematik eğitiminde yapılan çalışmalarda matematiğin ezbere dayalı olarak öğrenilen ve öğretilen bir ders olma durumu tartışılmaktadır. Bu durumun, matematik derslerinde yapılan ispatlarda da kendini gösterdiği söylenebilir. Matematik öğretmeni adayları üniversitede ispat yapmakla uğraşmakta ancak öğretmenlik yaparken bireysel olarak tercihe bağlı şekilde kullanıldığı görülmektedir. Kullanılıp kullanılmamasının dışında yürütülen ispat süreçlerinin işlevsel olup olmadığının irdelenmesi öğretmen ve öğrenci açısından eğitim öğretim sürecine katkı sağlayabilir.Bu araştırmada hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarının kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Çalışma grubu olarak olasılıklı olmayan amaçlı örnekleme metoduyla seçilen matematik öğretmen adayları seçilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında öğretmen adaylarına 3 farklı anket uygulanmıştır. Matematik öğretmen adaylarının matematik ve matematik eğitimi ile ilgili bilgisini, öğrenci iken sahip olduğu deneyimler, sınıfta ispat ile ilgili görüş ve deneyimleri ölçmek amacıyla 4 farklı alt kategoriden oluşan anket; eğitimin öğretmen adaylarının ispatlama süreçleri üzerindeki etkilerini ve pedagojik görüşlerini belirlemek amacıyla Carlson'un (1999) Matematiksel Görüş Anketi ve Halloun'un (1997) Fen Dersleri Görüş Anketi kullanılarak oluşturulan Matematiksel İspat Anketi ve öğretmen adaylarının matematikle bilişsel süreçlerini üzerinde sahip oldukları inançların etkisini anlamlandırabilmek için Deryakulu ve Büyüköztürk'ün (2002, 2005) Türkiye'ye uyarladığı Bilgibilimsel İnanç Ölçeği 'dir. Ardından belirlenen 6 öğretmen adayına ispat süreçlerini inceleyebilmek için yarı yapılandırılmış görüşme uygulaması yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme süreci 5 kısımdan oluşmaktadır. Nicel verilerin analizinde SPSS 15,0 ve çıkarımsal istatistiklerden yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizinde sınıflandırma metodu ve betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır.Bu çalışmada öğretmen adaylarının ispat süreçlerinde genel olarak nesnel bilgilere yöneldikleri, sürece hakim olmadıkları, metotları ezbere kullanmaya çalıştıkları ve bu sebeple düşünmekten kaçtıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that mathematics is a lesson learned and taught by memorizing has being discussed in the math education studies. This can be seen with the use of proofs used in math lessons. Math preservice teachers use proofs during their education in university but they use them as an optional activity during the lessons. Out of using the proofs or not, investigation of the effectiveness of proof processes can be useful for math education in terms of both students and teachers.In this research, mixed method in which both qualitative and quantitative data collecting methods are included, is preferred. As target population, mathematics teacher candidates are selected by purposeful sampling which is nonprobabilistic . At the first step of the study, 3 diffrent quostionnaires are applied. First one consists of 4 different categories which are related with knowledge they have, experience during their student and teacher periods and their genereal views. Second questionnaire is Mathematical Proof Survey which is combination of Carlson's (1999) Mathematical Belief Questionnaire and Halloun's (1997) Science Lesson View Questionnaire. It aims to determine the effects of education on teacher candidates' proof processes . Third questionnaire is Epistemological Belief Survey which is adapted to Turkey by Deryakulu ve Büyüköztürk'ün (2002, 2005) in order to assess the effects of beliefs of candidates on their cognitive processes. After these questionnaires, verbal protocol which consists of 5 parts will be applied to 6 candidates. Semi-structured view consists of 5 parts. For the quantitative analysis SPSS 15,0 and inferential statistics are used. For the qualitative analysis classification metot and descriptive statistics are used.This study indicates that teachers use some memorized data which is considered as objects and they do not attempt to think . Also they do not know what to proof and how to proof.