Matematik öğretmen adaylarının anahtar nokta ve fikirlere desteklenmiş ispatları yapabilme performansları
The performance of pre-service mathematics teachers in proving theorems supported by key points and arguments
  1. Tez No: 278074
  2. Yazar: ÖZLEM KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, matematik öğretmen adaylarının anahtar nokta ve fikirlerle desteklenmiş ispatları yapabilme performansları ile öğretmen adaylarının anahtar nokta ve fikirlere ilişkin görüşlerinin belirlenmiş ve teoremleri ispatlamada anahtar nokta ve fikir kullanımının etkililiği incelenmiştir.Bu çalışmada veri toplama ve analizi için durum çalışması ve gömülü (grounded) teorinin teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması 2008-2009 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara'daki bir üniversitenin Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi Bölümü, Matematik Eğitimi Anabilim Dalı'nda 1. , 2. ve 3. yıldan birer matematik öğretmen adayı ile yürütülmüştür.Uygulamanın ilk kısmında araştırmacı tarafından hazırlanan, anahtar nokta ve fikirlerle desteklenmiş soruları içeren çalışma kâğıtları kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının çalışma kâğıtlarında yer alan soruları yanıtlarken yaşanılan süreç gözlemlenerek not tutulmuştur. Gözlem notlarından elde edilen veriler, nitel veri analiz yöntemlerinden olan betimsel analize göre analiz edilmiştir. Uygulamanın ikinci kısmında ise öğretmen adaylarının anahtar nokta ve fikirlerle ilgili görüşlerini almak için her biri ile görüşme yapılmış ve bu görüşmeler ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler ise gömülü teorinin tekniklerine göre analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, matematik öğretmen adaylarının, anahtar nokta ve fikirlerden yararlandıklarında ispat yapma performanslarının arttığı gözlemlenmiştir. Bulgulara göre öğretmen adayları, anahtar nokta ve fikirleri kullandıklarında; teoremi ispatlamak için daha istekli davranmaktadırlar. Ayrıca başarısız olma kaygıları azalmakta, sonuca daha kolay ulaşmakta ve özgüvenleri artmaktadır.Araştırmada öğretmen adaylarının ortak görüşü matematik derslerine ispatların anahtar nokta ve fikirler üzerine vurgu yapılarak öğretilmesinin, ispat yapma performanslarını arttıracağı yönündedir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis we determine the performance of preservice mathematics teachers in proving theorems supported by key points and arguments, and investigate the effectiveness of these key points and arguments.In this work we have used the techniques of case study and grounded theory by collecting and analysing data. This research was carried out with three preservice mathematics teachers in 1st, 2nd and 3rd year in the department of secondary education of science and mathematics in a university in Ankara.In the first half of the research we have used spreadsheets which contain some questions supported by key points and arguments. We have taken notes containing the observations of the process while participators were answering the questions. The data was analysed by descriptive analysis. In the second part, the researcher interviewed with pre-service mathematics teachers to reveal their views about key points and key arguments. All interviews were tape recorded. The data were analysed by using grounded theory techniques.As a result of the research, it was concluded that when the pre-service mathematichs teachers use the key points and arguments in proving theorems, their performance was increased. According to findings of this study we see that when the pre-service mathematichs teachers use the key points and arguments, they behave more eager to prove the theorems, figure out the conclusion easier. We also see that their anxiety about being unsuccessful is decreasing and their self confidence is rising.In this research the common idea of the pre-service mathematics teachers is that to prove the theorems emphasizing key points and arguments in instructions will increase their proving performance.