Biyoloji öğretmen adaylarının hücre enerji metabolizmasını öğretme yeterlilikleri
Teaching competency of trainee biology teachers on cell energy metabolism
- Tez No: 279889
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Öğretmen yeterliliklerinin başında, öğretmenlerin iyi bir konu alan bilgisine sahip olmaları gelmektedir. Fen dalları öğrencilerinin yanlış kavramlara sahip olmalarının veya bilgi eksikliklerinin öğretmen kaynaklı olduğunu açıklayan pek çok araştırma bulunmaktadır.Bu çalışma 5. sınıf biyoloji öğretmeni adaylarının biyolojinin önemli bir konusu olan `Hücre Enerji Metabolizması' ile ilgili kavramsal alan bilgilerini ölçmek, sahip oldukları öğretim yeterlilikleri hakkında kendi tutum ve düşüncelerini belirlemek amacı ile yapılmıştır.Çalışma, öğretmen adaylarının kavramsal bilgi düzeylerini kendilerinin hazırladıkları kavram haritalarının analizleri ile nicel olarak ölçülmesi ve karşılıklı yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerdeki (23 soru) cevaplarının nitel olarak değerlendirilmesi ile yapılmıştır.Öğretmen adaylarının kavram haritaları analizleri, onların kavramsal bilgi düzeylerinin çok düşük olduğunu göstermiştir. Görüşmelerdeki açıklamalarından mesleki bilgilerinin çoğunu ezberleyerek elde ettikleri, kendilerini öğretmenlik için eksik hissettikleri ancak bunu mesleki uygulamalar sırasında giderebileceklerine inandıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teachers? subject content knowledge is one of the most important competency that they must have. There are sevral studies show that, students? knowledge deficiencies and misconceptions originated from teachers.This study is designed to determine subject matter knowledge of 5th year trainee biology teachers on `Cell Energy Metabolism? and their own thoughts and opinions about their teaching competencies.The conceptual knowledge of trainees in measured by concept maps which they prepared on cellular respiration. Trainee?s thoughts about their own teaching competencies and professional career, obtained from the answers semi structered interview (23 questions).The analysis of concept maps showedthat, the level of conceptual subject matter knowledge of traiinee?s is very low. Their staitments from the interviews clarified that altough they feel incompetent to teaching yet. They believe that they will compensate during their professional career.