Ergenlerde sır saklamanın duygusal ve gelişimsel değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of secrecy in adolescence with respect to emotional and developmental variables
  1. Tez No: 279912
  2. Yazar: METİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmalar sır saklamanın yetişkinlik döneminde sağlık problemleri, obsesifdüşünceler ve duygusal sıkıntılar gibi zararlı etkileri üzerine odaklanmıştır. Bununla birlikte, sır saklamanın olası yararları ve gelişimsel açıdan önemi üzerinde çok fazla durulmamıştır. Ancak sır saklamanın ergen gelişimdeki rolü henüz tam olarak çalışılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, ergenlik döneminde sır saklamayı bazı duygusal ve gelişimsel değişkenler çerçevesinde Türkiye'de yaşayan ergenler açısından incelemektir. Sır saklama, alanyazında ilişkili olduğu belirtilen, duygusal özerklik, öznel iyi oluş ve depresyon açısından incelenmiştir.Çalışmaya 14?18 yaş aralığında bulunan toplam 720 ergen katılmıştır. Katılımcıların % 46.5'i kız (n=335), % 53.5'i (n=385) erkek ve yaş ortalaması 15,3'tür (Ss=1,4). Araştırmada ?Kendini Gizleme Ölçeği?, ?Duygusal Özerklik Ölçeği?, ?Yaşam Doyumu Ölçeği?, ?Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği? ve ?Beck Depresyon Envanteri? kullanılmıştır. Bağımsız t- testi, ANOVA ve aşamalı çoklu regresyon analizi verilerin analizinde yararlanılan temel istatistiklerdir.Analizler, sır saklamanın yaş, okul türü, kardeş sayısı ve en uzun süre yaşanılan yerleşim yeri gibi bazı sosyo demografik değişkenler açısından farklılaştığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, yordanan değişkenle yordayıcı değişkenler arasındaki ilişkilere genel olarak bakıldığında sır saklama puanları ile öznel iyi oluş, bireyleşme ve idealleştirmeme puanları arasında negatif yönde ve depresyon puanları arasında ise pozitif yönde manidar ilişkiler olduğu dikkat çekmektedir. Analiz sonucunda, duygusal özerklik alt boyutu olan bireyleşmenin ve depresyonun varyansa yaptıkları katkıları çerçevesinde önemli sayılabilecek değişkenler olduğu söylenebilir. Sır saklamanın yordayıcıları olarak bu değişkenleri sırasıyla bağımsızlık, idealleştirmeme ve öznel iyi oluş değişkenleri takip etmektedir. Bulgular, ergenlik döneminde gelişimsel açıdan önemli görülen sır saklama eğiliminin, beklenenin tersine ergenlerin bireyleşme düzeyini düşürdüğü ve yüksek depresyon düzeyine sahip ergenlerin daha çok sır sakladıklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, sır saklama düzeyi arttıkça ergenlerin öznel iyi oluş düzeyleri de düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Most research on secrecy has focused on its detrimental impact in adulthood, such as health problems, obsessive thoughts, and emotional distress. However, little attention has been paid to the potential benefits of secrecy. Yet, their role in adolescent development has not been fully studied. The aim of the present study is to investigate secrecy in adolescence with respect to some emotional and developmental variables among Turkish adolescents. Secrecy is assessed with respect to emotional autonomy, subjective well being and depression.A total of 720 adolescents (aged 14?18 years) participated in this study. Of these 46.5 % (n=335) were female and 53.5 % (n=385) were male. The age of the participants ranged from 14 to 18 years with a mean of 15,3 years (SD=1.02). ?Self-concealment Scale?, ?Emotional Autonomy Scale?, ?The Satisfaction with Life Scale?, ?Positive and Negative Affect Schedule? and ?Beck Depression Inventory? were used. Independent t-tests, ANOVA and stepwise multiple regression analyses were the primary statistics.Results indicated that secrecy was significantly differentiated with regard to some socio-economic variables such as age, school type, number of siblings and settlements lived at most. Also, secrecy was found to significantly and negatively correlate with subjective well-being, individuation and deidealization and significantly and positively correlated with depression. Results showed that the emotional autonomy subscales, individuation and depression, were the important variables in terms of contributions to variance. Independence, nondependency and subjective well-being were the other variables as predictors of secrecy, respectively.Consequently, results indicated that contrary to expectations, secrecy in adolescence decreased the individuation level of adolescents. Also, adolescents who have higher depression levels, keep secrets more than the ones who don?t have. The higher secrecy level of adolescents seems to affect subjective well-being negatively. The findings of this study overlap the previous studies that support the disadvantages of secrecy in literature.