Yetişkin eğitiminde radikal bir deneyim : Seçilmiş örnekler üzerinden Latin Amerika'da halkın eğitimi
A radical practice in adult education: Popular education in Latin America over the selected examples
- Tez No: 279934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Latin Amerika'daki radikal halk eğitimi pratiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında dört ülkedeki (El Salvador, Küba, Brezilya ve Venezuela) halk eğitimi pratikleri incelenmiş ve buradan elde edilen veriler Marxist ve Freireci metodolojiyle sentezlenmiştir.Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır.Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, radikal yetişkin eğitimi pratiklerinin Latin Amerika'nın siyasal ve toplumsal mücadele süreçlerinde önemli yer tuttuğu anlaşılmıştır. Radikal yetişkin eğitimi pratikleri, Latin Amerika halklarının siyasallaşmasında önemli bir zemin ve araçtır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed researching popular education pratics in Latin America. Four countries? (El Salvador, Cuba, Brasil, Venezuela) popular education pratics was researched in this study and data which was inferred from this research was synthesized with Marxist methodology and Freire?s theory.Literature review was used as a methodology in this study.As a result of findings which was inferred this study, it was appeared that popular education pratics has had an important place in political and social struggle process? of Latin America. Radikal adult education pratics have an important place and is important instrument in politicization process? of Latin American folks.