Yetişkinlerin kentlileşme ve eğitim ihtiyaçlarına ilişkin görüşleri (Ankara Şentepe örneği)
Adults' opinions on urbanisation and educational needs (Ankara Şentepe model)
- Tez No: 279935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, Ankara ili Şentepe Burç Mahallesi gecekondu bölgesinde yaşayan yetişkinlerin kentlileşme sürecinde karşılaştıkları uyum sorunlarının ve eğitim gereksinimlerinin neler olduğunu yetişkin görüşlerine göre belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından bir anket kullanılmıştır. Bu ankete, uzman görüşüne başvurulduktan sonra son şekli verilmiştir. Bu araştırmanın evrenini, Ankara ili, Şentepe gecekondu bölgesi Burç Mahallesi'nde yaşayan yetişkinler oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturmak için öncelikle mahalle muhtarı ile görüşülmüş ve rastgele evlere, kahvelere, bakkallara gidilmiştir. Bu yerlerde gönüllü olan 200 yetişkinle anket çalışması yapılmıştır.Araştırmada katılımcıların vermiş oldukları cevaplar, sistemli bir şekilde bir araya getirilerek betimsel istatistiğin sıklık ve yüzde teknikleri kullanılarak yorumlanmıştır.Elde edilen bulgulara bakıldığında ankete katılan yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun kurslara katılmak istediği belirlenmiş, ancak katılım ve katılma isteği arasındaki dengesizlik, şu anda bu kursların farkında olan yetişkin sayısının çok olmadığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Yetişkinlerin bu çalışma ile belirlenen isteklerinin, ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi, farklı alanlardakursların açılması ve sınıfların da yetişkinlerin isteği doğrultusunda oluşturulması gerekliliği saptanmıştır. Eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmek isteyen ve çoğunluğu oluşturan yetişkinler için de ilköğretim ve lise bitirme kurslarının açılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Toplum olarak bir bilinç değişikliğine gereksinim olduğu ve ?Yaşım ilerledi.?, ?Kafam almaz.? diye düşünmek yerine ?Öğrenmenin yaşı yoktur.? sözünün yaşam felsefesi olarak benimsenmesi gereksinimi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was formed to identify the adaptation problems and educational needs in the course of urbanization according to the views of the adults who live in the shanty town of Burç Neighbourhood in Şentepe, Ankara.In this research the survey model was used. In order to collect data for this research a questionnaire prepared by the researcher was used. After referring to the expert opinions, the questionnaire was finally formed. The population of this research consists of the adults living in Burç Neighbourhood in Şentepe shanty town, Ankara. In order to form the sample group, firstly the headman of the neighbourhood was interviewed and the houses were visited randomly. In those houses 200 volunteers were chosen to be interviewed using the questionnaire.The answers by the participants were interpreted by being gathered systematically using frequency and percentage techniques of the descriptive statistics.When the obtained findings were examined, it was found out that the majority of the adults who participated in the interview wanted to take part in the courses. However, the imbalanced rate between the participation and the wish to participate showed that the number of adults who already know about the courses is not many. Moreover, the needs to not ignore the wishes and needs of the adults identified by this interview and to have classes on different subjects according to the wishes of the adults were found out. The conclusion that for the adults who make up the majority and who want to continue with their education, there is the need of classes to graduate from secondary and high school was drawn. As a society, there is a need to change perspectives and instead of thinking ?I?m too old.? or ?I can?t understand.?, it was found out that ?There is no age to learn.? should be the adults? motto.