Yetişkin eğitiminde yetişkinleri güdüleme uygulamalarının değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
The Evaluation of adult motivation applications in adult education: This is sample from Ankara
- Tez No: 81603
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma ülkemiz yetişkin eğitimindeki güdüleme uygulamalarının değerlendirilmesi, güdülemeye ilişkin teorilerin ne derece bilindiğini ve uygulandığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla hazırlanan anket, 1998 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Ankara ili Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezlerinde uygulanmıştır. Anket, adı geçen 5 merkezde görev yapan 125 görevli ve bu merkezlerin kurslarına devam eden 125 yetişkine uygulanmıştır. Bulguların analizinde yüzdelerden yararlanılmıştır. Sonuçta; ülkemiz yetişkin eğitiminde güdüleme konusunun yeterince bilinmediği, yetişkinlere yönelik güdülemenin yeterince yapılmadığı görülmüştür. Bundan başka merkezlerde görevli personelin yetişkinlerin özellikleri konusunda yeterince bilgili olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey is aimed to evaluate the motivation activities for the adult- education in Turkey. To be able to make the evaluation, theories related with motivation were examined. And then, an inventory, which measures, how much motivational theories are known and implemented was prepared. During the April and May of 1998 in the Public Education Centers of Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak and Yenimahalle of Ankara. In the process of the study, the inventory was implemented to 125 adult persons who work for the public education centers and persons who are educated in the services of this center. In the analysis of results, the percentages were used as the way of statistical analysis. At the end, it was seen that motivational theories are not known enugh and there is not enough studies about motivational level of people in the puplic education centers of Turkey. More over, it was noticed that the personnals in the public education centers have not enough knowledge of Adult psychology.