İlköğretim okulu öğretmenlerinin işteki zaman tuzakları ve baş etme yöntemleri
Primary school teachers' time traps at work and the strategies to cope with them
- Tez No: 279950
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin işlerindeki zaman tuzaklarının ve bunları yenebilmek için kullandıkları yöntemlerin belirlenmesidir.Bu amaçla, zaman kullanımı, zaman tuzakları ve zamanı etkili kullanma yöntemleri boyutlarını içeren anket düzenlenmiş, 376 ilköğretim okulu öğretmenine uygulanmıştır.Anketten elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Öğretmenlerin kişisel bilgilerinin analizi için yüzde ve frekans; zaman kullanımı, zaman tuzakları ve zamanı etkili kullanma yöntemlerine ilişkin yanıtları için aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Öğretmenlerin cinsiyetlerine, kıdemlerine, görevlerine, okulun öğretim şekline, haftalık ders saatlerine göre zaman kullanımı, zaman tuzakları ve zamanı etkili kullanma yöntemlerine ilişkin görüşlerinin karşılaştırılmasında t testi; görev yaptıkları ilçeye göre karşılaştırılmasında varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.Anketten elde edilen verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin en fazla etkilendikleri zaman tuzaklarının; öğrenci seviyelerinin farklı olması, sınıf mevcutlarının kalabalık olması, öğrencilerin ders araç gereçlerini zamanında getirmemesi, öğrencilerin derse ilgi göstermemesi, programın içeriğinin yoğun olması, amaçların ders süresine uygun olmaması, programın yeterince anlaşılmaması olduğu saptanmıştır.Öğretmenler zamanı etkili kullanmak için uyguladıkları yöntemleri; ?derse öğrencilerin dikkatini toplamak amacıyla etkili bir giriş yaparım?, ?dersi olumlu iletilerle bitiririm ?ve ?materyalleri ders başlamadan önce hazırlarım? olarak belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the time traps of the teachers working in the primary schools with in the borders of the Ankara Metropolitan Municipality and the methods they use to cope with them.With this aim, a questionnaire containing the matters of time use, time traps and the methods of using the time effectively has been prepared and applied to 376 primary school teachers.The data collected from the questionnaire has been analyzed in SPSS program. In order to analyze the personnel information about teachers, the arithmetic mean and standart deviation has been calculated for the responses related with percentage and frequency, time use, time traps and methods of using the time effectively. The t test has been used in comparing the views on the genders, seniorities and duties of teachers education type of the schools they are working at, their time use and time traps according to the weekly course schedule and their methods of using the time effectively and the varince analysis (ANOVA) in comparing their views according to the district they are working in.As a result of analyzing the data optained from this questionnaire, the time traps from which the teachers are affected mostly are as following; difference in the student levels, crowded classrooms, students? failure to bring their course materials with them in the time, students? inattention to the lessons, intensive content of courses, improperness of aims with the duration of lessons and comprehending the program insufficiently.The teachers stated the methods they apply in order to use the time effectively as ?I lead in effectively in order to direct the students? attention to the lesson?, ?I finish the lesson with positive messages? and ?I prepare the materials before starting the lesson?.