İlköğretim okulu öğretmenlerinin denetçilerden yardım beklentileri (Altındağ ilçesi örneği)
The help expectations of primary school teachers from supervisors
  1. Tez No: 147338
  2. Yazar: YILDIRAY SEYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF BADAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET SEYHAN, Yıldıray.“İlköğretim Okulu öğretmenlerinin Denetçilerden Yardım Beklentileri”, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okulu öğretmenlerinin denetçilerden yardım beklentilerinin hangi konularda olduğunu ve bu konuların beklenti düzeylerini saptamak, konuların beklenti düzeylerinde farklılık olup olmadığını ve bireysel değişkenlerin beklenti düzeylerine etki edip etmediğini belirlemektir. Araştırmada şu sorulara yanıt aranmıştır; Öğretmenlerin denetçilerden yardım beklediği konuların beklenti düzeyleri nelerdir? Yardım konularının beklenti düzeyleri arasında fark var mıdır? Öğretmenlerin yardım beklentileri bireysel değişkenlere göre farklılık göstermekte midir? Araştırma betimleme modelindedir. Araştırmanın evrenini Ankara ili, Altındağ ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan 2265 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın ömeklemini 337 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketi oluşturmak için alanyazın taraması yapıldıktan sonra araştırmacının deneyimlerinden, uzman görüşlerinden ve yapılmış araştırmaların bilgi toplama ölçeklerinden yararlanılarak bir anket formu geliştirilmiş, geçerliliğin arttırılabilmesi için uzman görüşüne başvurulmuş, güvenirliği arttırmak için de anket taslağı 52 öğretmene iki hafta ara ile uygulanmıştır. Bu çalışmalardan sonra anketin test/tekrar test (0,80>0,60) ve“Cronbach's alpha”(0,80
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT SEYHAN, Yıldıray.“The Help Expectations of Primary School Teachers From Supervisors”, Master's Thesis, Ankara, 2006. The purpose of this study is to determine the expectancy levels of the helping subjects that teachers want from supervisors, the differences among the expectancy levels of these subjects and to determine the effects of personal variables on these subjects. The study has a descriptive model. The population of the study is the teachers who work in public primary schools in Altındağ district of Ankara.The sample size contains 337 teachers. A questionnaire is used to collect data. In order to develop questionnaire, the review of literature was carried out. Then, the draft copies was submitted to educational specialists and suggested changes were made. In order to increase the validity of the questionnaire, the opininons of the educational specialists were obtained. The questionnaire was administrated to a total of 52 teachers as a pilot study. Then, the reliability of questionnaire was analyzed in“Cronbach's alpha”test (0,800,60). The questionnaire has two parts. The first part included in the questions related with the personal veriables of the respondents. The second part included in the detailed questions related with the helping subjects directly. A five point Likert Scale is used to determine the utilization frequency of each item by the teachers. The sequential points can be stated as“always”,“frequently”,“occasionally”,“rarely”and“never”. The data gathered from the study have been analyzed and interpreted through the statistical methods of aritmethical averages, t - test, F - test and bonferroni test. The findings of the study can be summarized as follows; 1. Teachers' help expectancy levels from their supervisors were found at“occasionally”level.vııı 2. Teachers want help from their supervisors mostly in“Supervision Process”. On the other hand, the least help requested area is“School - Community Relations, Communication and Cooperation”. 3. Statistical significant differences were found among the teachers' help expectancy levels on seven determined subjects 4. According to the result of statistical analyses, teachers' personal variables do not make significant differences on their help expectancy levels. It is seen that the teachers are unwilling to be supported by supervisors. It may be said the teachers do not consider the supervisors as a guide to improve their personal and professional successes. Key Words Teacher, Supervision, Supervisor, Teacher's Problems.