İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin yapılandırmacı eğitim programı ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Primary school teachers' and principals' needs based on constructivist educational programme
- Tez No: 279949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin yapılandırmacı eğitim programı kapsamında hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesidir.Araştırmanın evrenini Ankara il merkezi sınırları içinde bulunan kamu ilköğretim okullarında tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 70 yönetici ve 481 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ilköğretim okulu öğretmen ve yöneticilerinin yapılandırmacı eğitim programına dayalı hizmet içi eğitim ihtiyaçları anketi kullanılmıştır. Anket dört boyuttan oluşmaktadır.Anket yoluyla elde edilen verilerin analizinde SSPS paket programı kullanılmıştır. Öğretmen ve yöneticilerin yapılandırmacı eğitim programına dayalı hizmet içi eğitim ihtiyaçlarına ilişkin verilerin analizinde betimsel istatistik teknikler; öğretmenlerin yapılandırmacı eğitim programına dayalı hizmet içi eğitim ihtiyaçlarına ilişkin önem algıları ölçeği puanlarının cinsiyete, yaşa, hizmet içi eğitim alma durumuna göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Kıdeme göre karşılaştırmalar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile eğitim durumuna göre karşılaştırılmasında ise Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre öğretmenler yeni programlar ilgili bazı konularda kendilerini yeterli bulmaktadırlar. Bu onların gerçek yeterliliklerini ifade etmiş olsa bile, bilginin hızla çoğalarak arttığı günümüzde öğretmenler aldıkları yeterliğin üstünde bazı hallerde genel bazı hallerde özel uzmanlık gerektiren yeni sorumluluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Öğretmenler için öne çıkan ihtiyaçlar; yöntem ve teknik belirleme, değerlendirme ölçütlerini oluşturabilme, farklı zeka düzeyindeki öğrenciler için farklı etkinlikleri planlamak, araç-gereç ve materyal seçmek ve hazırlamak şeklindedir. Yöneticiler için öne çıkan ihtiyaçlar ise; Öğretmenleri cesaretlendirme, yeniliğe açık olmalarını sağlama, bilgi, beceri ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak için imkân verme, Programda öğrencilere kazandırılması öngörülen temel beceriler üzerinde yoğunlaşma, Öğrencilerin durumlarıyla ilgili istatistikler tutmak ve bunları analiz etmek ve yorumlama şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the in-service training needs of the teachers and principals working in primary schools. The sample of the study, which was selected via stratified sampling method, comprised of teachers and principals working in Ankara district.At the level of gathering information primarily, litearature has been reviewed and theoretical foundations of the questionnaire were composed. Besides, in doing teacher interview, questionnaire were copmprised by the help of materials they used, classroom characteristics, evaluation methods. While questionnaire items were constituting, experts? opinions have been called upon. In the data analysis, frequency and percentage, arithmetic means were used. Descriptive statistics (means and standart deviations) of the perception of the teachers in relation to the in service training, based on the constructivist approach has been figure out.In order to determine whether or not there have been any differences between teacher perception in relation to the in service training based on the constructivist approach and participants? gender, age and taking in-service training, t-test was used. Comparison between teacher perception and their seniority was calculated with ANOVA, and Kruskall-Wallis H test was utilized for educational level.The methods that teachers use at most while lecturing, topics that teachers get difficulty about measurement and evaluation, problems that teachers encounter at the planning dimension and finally most encountered problems at the content dimension was calculated by frequencies and percentages. In comparing the teachers? and principals? scores concerning the principal competencies, t-test was used.According to the findings of the research, teachers perceive themselselves as competent on constructive programs. Since knowledge has been regenareted every day, teachers may be encountered new responsibilities and they may need new proficiency. Featured needs fort he teachers in scope of this study are method and technics designation, being able to form appraisal criterias, planning different activities fort he students at different IQ levels and selecting suitable materials.