Çıraklık eğitimi kapsamı dışında çalışan çocukların çalışma yaşamından kaynaklanan sorunları (Gaziantep ili örneği)
The work life problems of childs, except the scope of the apprenticeship training (Example of Gaziantep city)
  1. Tez No: 279952
  2. Yazar: SEMA DOĞAN KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı; Gaziantep'te 7?15 yaşlarında olup 3308 sayılı yasa dışında, diğer bir deyişle çıraklık eğitimi kapsamı dışında herhangi bir işyerinde ve/veya sokakta çalışan çocukların sorunlarını ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep İlinde çıraklık eğitimi kapsamı dışında bir işyerinde ve/veya sokakta çalışan toplam 100 çocuk oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır.Katılımcıların çoğunluğunun 13?14 yaş gurubunda olduğu, yaklaşık yarısının ailesinde üç-dört çocuk bulunduğu, annelerinin tamamının sağ olduğu, babalarının ise çoğunlukla sağ olduğu saptanmıştır. Annelerinin çoğunluğunun okuma-yazmasının olmadığı, babalarının ise çoğunluğunun ilkokul mezunu olduğu, çoğununun annelerinin ev hanımı olduğu ve gelirleri olmadığı görülmüştür. Babalarının ise çoğunluğunun işçi olduğu, çoğunlukla iş buldukça çalıştıkları, babaların aylık gelirlerinin çoğunlukla ?201?300 TL? aralığında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Çalışma saatleri olarak hafta içi benzer bir dağılım söz konusuyken hafta sonu bu sürelerin çok arttığı, cumartesi günü yaşandığı, çoğunluğunun iş olarak ayakkabı boyacılığı yaptığı saptanmıştır.Çocukların kazandıkları paraları tamamını ve birazını ailelerine vermeyi tercih ettikleri görülmüştür. Ailenin aylık geliri arttıkça çocuk tarafından aileye verilen para miktarı azalmaktadır. Dolayısıyla, gelir durumu yükseldikçe çocuk kendi ihtiyaçlarını karşılamak için parayı kullanmayı tercih etmektedir. Çocukların sokakta çalıştıkları süre içerisinde sorun oluşturabilecek durumlarla karşılaşma sıklıkları düşük olduğu için, bu durumlardan etkilenme durumları da az çıkmıştır. Çocukların çalıştıkları süre içerisinde karşılaştıkları sorunlar karşısında güçlü bir şekilde durabildikleri, çalışmalarının tek sebebinin maddi imkânsızlıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; to examine the work life problems of child, except the scope of law number 3308, in other words the apprenticeship training, who work in any place and/or in the streets. In this context, 100 children who work in any place and/or in the streets are chosen. As a means of data collection, survey was used.It was examined that the most of the participants were in the group of 13-14 years ages, approximately half of whose family have three or four children and most of their parents are alive. It was seen that most of the mothers are not literate, housewife and don?t have income; also the fathers have graduated primary school, have an income in a range of 201 and 300 TL monthly, by a majority find a job as they work mostly as an employee. Looking at the working hour table of the children, it was seen that there is a similiar distribution for week, but there is an increase for weekend and the busiest day is Saturday. As a job most of the children work as a shoeshine boy.The children choose to give all or some of their earned money to their parents. The amount of money given to parents by them decline, if their parents income increase. As a result of this; the children choose to spend their money for themselves, if their parents have a higher income. They don?t be thrilled by the negative situations on the streets, because they don?t experience them mostly during the time they work. It was concluded that they are mostly strong against the problems about the work life and the main reason to work on the street is only the financial impossibilities in their life.