Ankara, İstanbul, İzmir'deki vakıf üniversitelerinde görev yapan okutmanların örgütsel bağlılık düzeyleri
Organizational commitment level of the instructors working at private universities in Ankara, İstanbul and İzmir
  1. Tez No: 279953
  2. Yazar: ŞEBNEM GÜZELBAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, vakıf üniversitelerinde görev yapan okutmanların örgütselbağlılık düzeylerini ve bu düzeylerin yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, aylık gelir,ek iş yapma durumu ve lisansüstü eğitim alma durumu gibi değişkenlere görene derece farklılaştığını ortaya çıkarmak amacıyla yürütülmüştür.Araştırmanın çalışma grubunu Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bulunanvakıf üniversitelerinde görev yapan tüm okutmanlardan, yöneticilerininonayından sonra anketi doldurmayı gönüllü olarak kabul eden 118 okutmanoluşturmaktadır.Verilerin toplanması amacıyla öncelikle konuyla ilgili literatür taramasıyapılmış ve konuyla ilgili yürütülmüş olan benzer çalışmalar incelenmiştir. Butaramadan sonra araştırmada Balay'ın (2000) geliştirmiş olduğu ?ÖrgütselBağlılık Ölçeği? araştırmaya uyarlanarak kullanılmıştır. Ölçeğin çalışmagrubuna uygulanmasından sonra elde edilen veriler Sosyal Bilimler içinİstatistik Paketi (SPSS) veri analiz programıyla çözümlenmiştir. Verilerinanalizinde aritmetik ortalama, yüzde ve frekans, Mann Whitney-U testi veKruskal Wallis testi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda okutmanların bulundukları okulla ilgili genelyargılarının olumlu olduğu, okulda bulunmaktan genel olarak hoşnut olduklarıve okulun kendileri için koyduğu kurallara kuralların gerekliliğine inandıklarıiçin uydukları görülmüştür. Benzer şekilde, okul yöneticilerinin okutmanlarınörgütsel bağlılıklarını arttırmak için yaptıkları çeşitli uygulama ve çabalardanda memnundurlar. Fakat okutmanlar başka bir yerde çalışma olanağıbuldukları takdirde emek ve birikimlerini dikkate almaksızın bu olanağıdeğerlendirebilir.ivOkutmanlar, işlerini yapmak zorunda olduklarının dışında ek çabaharcayarak ve özveriyle yaptıklarını düşünmektedirler. Okutmanlar,okullarının eğitim öğretim etkinlikleri açısından oldukça uygun bir ortamsağlamasına rağmen kendilerine mesleki gelişim açısından sunulanimkanların her zaman yeterli olmadığı fikrindedirler. Bu sebeplerle,gösterdikleri performans her zaman en iyi düzeyde olmamaktadır.Okutmanların okullarından belli bir düzeye kadar hoşnut görünmelerinerağmen okullarının olabilecek en iyi yapıda olduğunu düşünmemektedirler.Bu sebeple, okutmanlar okullarına karşı yapılan eleştiriler, yaşanılanproblemler, değer ve öncelikler gibi konularda kendilerini okuldan ayrıhissedebilmektedirler.Tüm bu olumlu ve olumsuz yargılar birleştiğinde okutmanların okulungeleceği ve başarısı için kaygı duydukları söylenebilir. Bundan dolayıokutmanlar, okulun başarısı için beklenenin ötesinde çaba göstererek vezamanlarının çoğunu okula ilişkin etkinliklere ayırarak okulun çıkar vebeklentilerini korumakta, okul için her türlü fedakarlığı göstermektedir.Okutmanların örgütsel bağlılık düzeyleri yaş, mesleki kıdem, aylık gelir, ekiş yapma ve lisansüstü eğitim alma durumlarına göre anlamlı derecedefarklılaşmamaktadır. Fakat erkek okutmanların örgütsel bağlılık düzeyleri,kadın okutmanların örgütsel bağlılık düzeyinden anlamlı derecede fazlaçıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the organizational commitmentlevels and how these levels change according to the age, sex, length ofservice at the organization, monthly salary, having MA/MS education andsupplementary work of the instructors working at private universities inAnkara, İstanbul and İzmir.The research targets the population of instructors working at the privateuniversities in Ankara, İstanbul and İzmir and 118 instructors working atthese universities volunteer to participate in this research.Literature search and survey of the studies conducted on the same topicwere initially performed to get the data. After these researches,?Organizational Commitment Questionnaire? developed by Balay on his study?Organizational Commitment of Managers and Teachers Working at Privateand State High Schools? in 2000 was decided to be used after adaptation tothis study. After the application of the questionnaire to the target group, thedata was analyzed by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS).The metrics of arithmetic mean, percentage and frequency, Mann Whitney-Utest ve Kruskal Wallis test were used for the data analysis process.According to the research conducted, it is found that the instructors arepositive in their judgments of the institution they work. It seems that they aresatisfied with being a part of their institution and they apply the rules of theinstitution as they believe their necessity, not because they are obliged.Similarly, they like the implementations and activities that the managementviapplies to make them more committed workers to the organization. However,the instructors think that if they find a chance to work in a differentorganization, they will consider this ignoring the labour and savings in thatinstitution.Instructors think that they conduct their job with additional work andsacrifice beyond the things they have to do. They also have the opinion thatalthough their institution provides the students with a suitable studyenvironment for learning, they do not always have enough opportunities fortheir occupational development. Therefore, the performance of the instructorsis not always optimized.Although the instructors are generally satisfied with their institution, theydo not think that it is perfect. Thus, the instructors have the possibility to feelthemself apart from the institution in terms of the criticism towards theinstitution, the problems it faces, its values and priorities.When all of these positive and negative judgments are considered, it canbe said that the instructors are concerned about the future and success oftheir institution. Therefore, they protect the benefits and expectancies of theinstitution by spending most of their time on the job-related things, makingsacrifices and struggling for the success of it.The organizational commitment levels of the instructors do not differaccording to their the age, length of service at the organization, monthlysalary, having MA/MS education and supplementary work. However, theorganizational commitment levels of the male instructors are meaningfullyhigher than the organizational commitment levels of the female instructors.