Otel işletmelerinde EFQM mükemmellik modeli: Abant bölgesinde bir uygulama
EFQM execellence model in hotel businesses: An example in practice in the area of Abant
  1. Tez No: 279983
  2. Yazar: AHMET AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DEMİRCAN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan ve artanrekabet ortamında varlıklarını sürdürmek isteyen işletmelerin etkin stratejik yönetim uygulamalarını benimsemeleri kaçınılmazdır. Kuruluşlara mükemmelliğe giden yolu gösteren ve bu yolda eksikliklerini görmelerini sağlayan EFQM Mükemmellik Modeli, işletmelerin benimsemesi gereken bir modeldir.Bu çalışmanın temel amacı, otel işletmelerinin EFQM MükemmellikModelini uygulamada başarılı olup olmadığını incelemektir. EFQM MükemmellikModeli uygulamaları, Liderlik, Çalışanlar, Politika ve Strateji, İşbirlikleri veKaynaklar, Süreçler, Çalışanlarla İlgili Sonuçlar, Müşterilerle İlgili Sonuçlar,Toplumla İlgili Sonuçlar, Temel Performans Sonuçları olmak üzere dokuz anakriterden oluşmaktadır. Abant Bölgesindeki beş yıldızlı otel işletmeleri araştırmanınana kütlesini oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Anketuygulaması otel çalışanlarına uygulanmıştır. Bunun yanında kaynak taramasıyapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 10,0 for Windows programında yüzde vefrekans dağılımı, Tek Yönlü Varyans Analizi ve T ? testi yöntemleri kullanılarakanaliz edilmiştir.Araştırma sonucunda otel personelinin büyük çoğunluğunun bu modeliuygulamaya çalıştığı gözükmektedir. Otel çalışanları Mükemmellik Modeliyle ilgilibazı kavramların uygulanmasında sıkıntı yaşamaktadır. Bu problemler çalışanlarındemografik özelliklerine değişiklik göstermektedir. Eğitim seviyesi düşük olan birçalışanla yüksek olan bir çalışanın modeli uygulamaları arasında anlamlı farklılıklarvardır. Buna rağmen bu modeli anlamaya ve uygulamaya çalışan kişilerin sayısınınfazla olduğu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, ıt is inevitable for businesses that want to keep on theirexistence in the competence enviroment which have emerged and increased in theresult of globalization and technological developments to maintain effectivestrategical management methods. The EFQM Execellence Model is a model thatleads businesses to excellency and shows them their disefficieny and thatorganizations have to maintain.The basic purpose of this work to view that at which criterion level theEFQM excellency model can be realized. The EFQM excellency model applicationscomprise of nine main criterions that are leadership, employee, politics and strategy,cooperations and sources, consequences related to society, basic performance results.The hotel businesses in the area of Abant form the main body of the search.The survey technique has been carried out on the hotel staff. In the overallsearch, ıt has been targeted to carry surveys out in hotel businesses. Besides, varioussources have been scanned. The datas obtained have been analysed by employingPercentage and Frequency Distribution, One Way Varience Analys, T-test Methodsinthe Program of SPSS 10,0 for Windows.In the result of the search, the majority of the hotel staff are trying to carry outthis model. The hotel staff encounter some problems change for the demographicfeatures of the hotel staff. There are very significant differences between the staff ofviihigh leveled education and low leveled education in carrying the model out.Nevertheless, the number of those understanding and carrying the model is veryhigh.