İçeriklerine göre ambalaj tasarımlarında logonun konumu ve teknik altyapısı
The position of logo and its technical structure in the design of packaging materials (Based on its content)
- Tez No: 279990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ambalajın günümüzdeki önemi kaçınılmazdır. Koruma, satış, iletişim ve kolaylık gibi özelliklere sahip olan ambalajlar, grafik tasarım dilleri ile de kendi aralarında farklılaşarak öne çıkma çabasındadırlar.Ön plana çıkan ürünlerin ortak özellikleri, kendilerini rahatlıkla ifade edebilmeleri, ürün vaadlerini verdikleri görsel mesajlar ile iletebilmeleri ve markanın imzası olan logoyu en etkili şekilde konumlandırmalarıdır. Ambalaj üzerindeki logonun, ürün vaadi ile örtüşmesi oldukça önemlidir. Bu vaadler, hedef kitle ile iletişime girdiği için verilen mesajların doğru ve yerinde kullanılması gerekmektedir.Verdiği mesajlarla marka ve ürün iletişimi sağlayan logonun teknik alt yapısı ise oldukça önemlidir. Bu sayede doğru mesajlar doğru hedef kitleye ulaşacaktır.Bu çalışma logoların söz konusu teknik alt yapılarını irdeleyerek, ürün ile aralarındaki bağları tespit etme amacı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of packing is inevitable. Packages which have features like protection, selling, communication and easiness, are coming forward with their graphic design and making difference between themselves.Common features of the products which are differanciating themselves by their graphic design are the following; They express themselves easly, conduct visual messages of product promises and positioning the logo by the most effective way which is the signature of the brands. It is very important that the logo to overlap with the product?s promise. These promises have to be used correctly and congruously since they are communicated with the targeted group.The technical structure of the logo is also very important. The logo carries the message of the brand and the product. By this way, right massages reach to right target group.This study examines technical structure of logos in order to determine their connection with the product.