Altın oran ve grafik sanatlarda kullanımı
Golden rate of use in graphics arts
  1. Tez No: 279992
  2. Yazar: DENİZ DEVİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde bilimle sanatın birbirleri ile aralarındaki uyumu ararken; kendilerini ifade etme biçimlerindeki ortak noktaları görmek gerekir. Bunlar sanatın ve bilimin temeli olan perspektif, oran ve simetridir. Perspektif, oran ve simetrinin içerisinde doğanın sayıları yer alır. Fibonacci dizimiyle ifade edilen sayılar sayesinde dinamik simetri ve altın oran elde edilir. Fibonacci dizimi formülleştikten üç yüzyıl sonra usta Rönesans ressamı Leonardo da Vinci ?De divine proportione? adlı kitabında altın oran ile ilgili şekilleri çizer.Ancak günümüzde bilimle sanatın bir araya gelmesinde Fibonacci'nin matematiği ve Leonardo da Vinci'nin sanatı ölçüt değildir. Günümüzde birçok alanda, mi¬marlık, biyoloji, kimya, mühendislik, astronomi, mate¬matik, felsefe ve fizikte de bilimle sanat bütünleşir.Doğada yapılan incelemelerde, simetri ve düzene rastlanır. Doğadaki güzellikleri incelemek için, kar taneciklerine, çam kozalağına, bazı hayvanların boynuzlarındaki sarmallara, ayçiçeği ve papatyanın ortasındaki çift yönlü sarmala, deniz kabuklularına, arı peteklerindeki geometrik yapıya, bitkilerdeki ve ağaç dallarındaki gelişmelere, en önemlisi insan bedenindeki oran ve uyuma bakmak yeterlidir.Protagoras'ın“insan, her şeyin ölçüsüdür”ifadesi sanat ve bilim açısından uyumlu güzelliği açıklar.
Özet (Çeviri)
Today, science and art of harmony between them and between each other while expressing their own points of view should be partners in the form. These are the foundations of the perspectives of the arts and sciences, is the rate and symmetry. Perspective, proportion and symmetry in the number of nature takes place. Fibonacci number, expressed thanks to the knee and below the rate of dynamic symmetry is achieved. Fibonacci formula three centuries later, the master Renaissance painter Leonardo da Vinci“De divine Proportione”in his book The Golden Ratio related forms and so on.But today, science and art come together in the Fibonacci mathematical and Leonardo da Vinci's art, the criteria are not. Today, in many areas, in architecture, biology, chemistry, engineering, astronomy, mathematics, philosophy and art with science in physics is integrated.The observations in nature, symmetry and order can be found. In nature, beauty, to inspect the snow particles, pine cones in some animal horns in the spiral of sunflower and daisy in the middle of double-sided wrapper, shellfish of bee honey in the geometric structure, plants and tree branches in the development, most notably in the human body proportion and harmony to look is enough. Protagoras' s“man is the measure of all things”in the arts and sciences in terms describes the beauty of line.