İnternet te reklam amaçlı kullanılan hareketli etkinliğin incelenmesi
Examination of the mobile activities used for advertising purposes on the internet
- Tez No: 280009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir hizmetin, ürünün veya firmanın çeşitli iletişim araçları ile insanlara duyurulmasına reklam denir. Reklamların yayınlandığı basılı işler haricinde, doğrudan pazarlama ve geleneksel medyanın birleşimiyle son yıllarda `İnternet reklamcılığı' kavramı doğmuştur. İnternet reklamcılığı, geleneksel reklamcılığın avantajlarına ek olarak, istenen kitleye daha çabuk ulaşabilmesi, sonuçların ölçülebilirliği, istenildiği anda düzeltme ve değişiklik yapılabilmesi, küçük bütçelerle oluşturulabilmesi gibi özelliklere sahiptir. İnternet, istenilen her konuda bir kaç saniyede bilgiye ulaşmamızı sağlarken, çok çeşitli reklam uygulamalarına da olanak sağlamaktadır.Bant reklamlar, internet kullanıcısını bulunduğu siteden reklam veren siteye aktaran bir köprü görevi görmektedir. Bant reklamlar durağan, hareketli veya etkileşimli olabilir; boyut ve uygulama farklılıkları gösterebilirler.?İnternette reklam amaçlı kullanılan hareketli etkinliğin incelenmesi? başlıklı bu çalışmanın birinci bölümünde internet reklamcılığının tarihçesi anlatılmıştır. İkinci bölümde internet üzerinden yapılan reklamların olumlu ve olumsuz yönleri, reklam veren firmalar için avantajları ve tercih sebepleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ?Hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenememesinden kaynaklanan sorunlar? başlığı altında, yapılan reklamların doğru internet kullanıcılarına iletilememesinin nedenleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde geleneksel medya reklamcılığı ile internet reklamcılığının farkları; beşinci bölümde internetteki mevcut bant reklamlar araştırılmıştır. Son bölümde ise `bant (banner) reklamlar' ele alınarak çeşitli sektörler için yapılmış örneklerle bant reklam çeşitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Announcement to people of a service, produce or firm to people through various communication means is called advertising. The concept ?internet advertising? emerged in recent year as a result of the combination of direct marketing and conventional media, in addition to the printed materials where advertisements are published. Internet advertising features, in addition to the advantages of conventional advertising, quicker reach to the desired mass, measurability of results, corrections and modifications when desired, and smaller budgets. Internet not only ensures our reach for any information in a few seconds, but also allows various advertising applications.Banner advertising functions as a bridge transferring the internet user from his/her current site to the advertiser site. Banner advertising can be stable, sliding or interactive, and differ in terms of size and application.In the first chapter of this study titled ?Examination of the mobile activities used for advertising purposes on the internet? tells about the history of internet advertising. The second chapter lists the positive and negative aspects of internet advertising, and its advantages and reasons of preference for advertiser companies. In the third chapter, under the title ?Problems arising from false determination of the target mass?, the reasons why the advertisements made are not conveyed to the right internet users. The fourth chapter investigates the differences between traditional media advertising and internet advertising; and the fifth chapter the existing banner advertisements on the internet. In the last chapter, `banner advertisements? were handled and examined with examples for various sectors.