Grafik tasarımda görsel öğeler ve tipoğrafik elemanlar arasındaki denge
Graphic designing history and designing elements
  1. Tez No: 280008
  2. Yazar: NESLİHAN BULDUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAVAŞ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tasarım tarihi incelendiğinde yaklaşık 6000 yıl önce işaret ve semboller yardımıyla anlaşmaya çalışan ilk insanların günümüz alfabesinin temellerini attıklarını söyleyebiliriz.Tarihsel gelişim boyunca bu iletişim sistemi matbaanın ve fotoğrafın icadı, Endüstri Devriminin de beraberinde getirdiği reformlarla toplumların sosyo-ekonomikyapısını geliştirmiş, değiştirmiş, iletişime ve özelliklede görsel iletişime olan ihtiyacı arttırmıştır.Zamanla bilginin paylaşım yöntemlerinin hızlanması, sanat hareketlerinin etkisi tasarım yapacak olan kişilerin varlığına olan ihtiyacı belirginleştirmiştir.Tasarımcılar yazı ve görsel malzemeleri harmanlayarak belli bir ürünün yada amacın tanıtılması, kitlelere iletilmesi konusunda önemli bir rol sahiplenirler.''Grafik Tasarımda Tipografik Elemanlarve Görsel Öğeler Arasındaki Denge'' adlı tezimde tasarımcının kullandığı elemanlar iki ana başlık altında toplanmış ve bu elemanların birbiri ile etkileşimi üç bölümde incelenmiştir.``Grafik Tasarım Tarihi ve Grafik Tasarım Elemanları'' adlı birinci bölümde görsel iletişim ve grafik tasarımın tanımı yapılmış, tarihsel süreç içinde tasarım tarihi yazı öncesi dönemlerden günümüz grafik tarihine kadar araştırılmıştır. Grafik tasarım temel elemanları olan yazı, illüstrasyon, fotoğraf,simgesel işaretler, amblem, çizim ve şekiller hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir.``Grafik Tasarım Elemanları ve Kullanım Alanları'' başlıklı ikinci bölümde ise tasarım elemanlarının grafik tasarım içersindeki yeri, önemi, birbiri ile etkileşimi araştırılmıştır.Tipografik elemanlar ve görsel öğelerin birleşiminden çıkan alt başlıklar kendi içlerinde örnekler verilerek incelenmiştir.``Görsel ve Tipografik Öğelerin Tasarımdaki Kullanım Biçimleri`` adlı son bölümde ise tasarımı oluşturan elemanların birbiri ile etkileşimi, elemanların özellikleri ve kullanım biçimine göre tasarımdaki görevleri örneklerle açıklanmıştır.Bu tezin konusu, genel anlamda; grafik tasarımı oluşturan elemanların, ağırlık noktaları ve dengeleri, konulara ve tasarım biçimlerine göre aldıkları değişken tavır ve kompozisyon biçimleri incelenmiştirÇoğu kez, tasarımcının çözmek zorunda olduğu, bu elemanları arasındaki basit görünümlü, ama gerçekte hassas dengelerin, tasarımın kalitesini doğrudan etkilediği bir gerçektir.Tez, bu hassas dengeleri, örneklerle çözümlenmeye yönelik bir araştırma içermektedir.
Özet (Çeviri)
When designing history is examined,we can easily acknowledge that people trying to communicate with signs and symbols 6000 years ago, have founded the basics of today?s alphabet .During the process of the historical development, this communication system and the discovery of press & printing and photography along with the reforms of Industrial Revolotion , have improved and changed societies? social-economical structure and increased communication needs especially visually.As the sharing of information became faster, the need for people who can artistically design has been understood.Designers have the important role of introducing a product or purpose and advertise it within community by collating written or visual materials.In my thesis named `?Balance between Visual Basics and typographic elements on Graphic Design?? , the elements used by designer have been gathered under two main subjects and their interaction with each other are studied in three chapters.In the first chapter titled `? Graphic Designing History and Designing Elements `? the definition of the visual communication and history of graphic design is made and history of design is researched since pre-writing until today?s graphical designs.Useful information is given of the basic elements of graphic design such as writing,illustration,photograph,symbols,emblems,drawings and shapes.In the second chapter titled ?? Graphic Designing Elements and Usage Areas `? the importance of designing elements within graphic designs as well as their status and their interaction with each other has been researched. Subtitles from the combination of Typographic elements and visual objects are inspected with examples.In the final chapter named `? The Usage of Visual and Typographic elements in Designing`?, the interaction of elements of design , the specialities of the elements and their role in designing is studied given examples.The subject of this thesis in general is the importance and balance of the elements forming the graphic design and their composition and variable effects according to design differences.It is a fact that most of the time, this real sensitive balances may effect the quality of design directly that the designer himself has to correct.This thesis is a research of these sensitive balances and their solutions with samples.