Hastane yönetiminde insan kaynaklarının değerlendirilmesinde kullanılan istatistiksel analizler ve uygulanması
Statistical analysis and its application in evaluation of human resources in hospital management
- Tez No: 280010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde hastane yönetimine verilen değer artmıştır. Hastane yönetimi kompleks bir yapıya sahip olduğundan, işletmelerde yer alan süreçler bu alanda farklılık göstermektedir.Geçmişteki yönetim anlayışında yöneticinin alanında eğitim almasına gerek duyulmazken, artık yönetim alanında uzman kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastane yönetiminde en önemli faktörlerden biri insan kaynakları yönetimidir. Bu iki yönetim anlayışı birbirini bütünler niteliktedir. Bununla beraber, insan kaynakları yönetimin-deki fonksiyonlara detaylı olarak yer verilmiştir.Hastane yönetimi; yönetim, yöneticilik ve insan kaynakları yönetimi çerçevesinde incelenmiş ve İstanbul'da özel bir hastanedeki istatistiksel analizler çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of hospital management has become more important. Since hospital management has complex structure, the functions in businesses shows some differences.In the past, it was not needed educated managers, but now, new management understanding requires experts in that area. One of the most important factors in hospital management is human resource management. They are both complement each other. Thus, the functions in human resource management are mentioned in detail.Hospital management is examined within the management and statistical analysis where they are searched in a private hospital in Istanbul, are included to the study.