Starking ve golden delicious elma çeşitlerinde kök budamasının vegatatif ve generatif gelişme üzerine etkileri
- Tez No: 28002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu araştırma, generatif anaçlar üzerine aşılı olan Golden delicious ve Starking delicious elma çeşitlerinde kök budaması yapılarak bu uygulamanın vegatatif ve generatif gelişme üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Denemeler 1991-1992 öğretim döneminde Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait araştırma ve üretim bahçesinde yapılmıştır. Deneme dört tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Kök budamasının vegatatif ve generatif gelişme üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla 1991 yılı vejetasyon döneminde her tekerrürdeki ağaçta sürgün oluşmasya başlayınca homojen seçime özen gösterilerek 20 adet sürgün seçilmiş ve bu sürgünlerde 15 gün ara ile ölçüm yapılmıştır. 1992 yılı vejetasyon döneminde ise başlıca sürgün çapı, yaprak boyu, yaprak alam ve yaprak ağırlığı yanında bu uygulamanın meyve gözü üzerindeki etkisini saptamak amacıyla açılan meyve gözü sayısı, toplam çiçek sayısı ve“çiçek sayısı/göz”oram gibi kriterler incelenmiştir. Bu ölçümler sonucunda, ağacm vegatatif gelişme gösteren sürgün ve yaprak gibi organlarmm yanında, ağacm generatif gelişmesinde etkili olan meyve gözü ve çiçek sayısı gibi organları yönünden kökleri budanmış ağaçlar kontrol ağaçlara göre daha az bir gelişme göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was made to determine the effect of root pruning on the vegetative and generative development of apple varieties (Golden delicious and Starking delicious) which were graffed on generative rootstocks. The investigation was conducted in the research and practical field of Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty, Department of Horticulture. The researcl replications. The research was established according to randomized block desing with four To determine the effect of root pruning on the vegetative and generative development, during the period of vegetation in 1991, 20 shoots were selected as homojeneous as possible on the tree for each replication and in these choots measurement was made at interval of 15 days. During the period of vegetation in 1991, beside diameter of shoot, leaf width, leaf lenght, leaf area, leaf weight, mainly, the criteria such as number of opened bud, number of total flower and“ratio of number of flower / bud”were investigated to determine the effect of this applications on the fruit bud. As result of these measurements, the pruned tree showed less development than the control tree in respect to both-fte-organs -such-as shoot and leaf which supplies ^(vegetative development and fee-or^aas-saefe-as fruit bud and number of flower wihch affect ^ generative development.