Trakya bölgesinde yem fabrikalarının üretim ve kapasite durumu üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 28003
  2. Yazar: YUSUF CEBE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Ülkemizde karma yem üretimi Uluslararası gelişmelere paralel olarak kısa bir sürede hızlı bir gelişme göstermiştir. Fakat bu gelişme yeterli değildir. Ülkemizdeki karma yem üretiminin artması veya azalması ülke hayvancılığının göstergesi durumundadır. Yaptığımız bu çalışma ile Dünya'daki ve Ülkemiz'deki karma yem sanayiin- deki gelişmeler değerlendirilmiş, Dünya'da ve Ülkemiz'deki gelişmelere paralel olarak Trakya Bölgesindeki Karma Yem Sanayiinin ne durumda olduğunun ve sorunlarının ne olduğunun tesbitine çalışılmıştır. Tezimin konusunu oluşturan Trakya Bölgesinde toplam 17 adet yem fabrikasında yaklaşık 401.287 ton karma yem üretilmektedir. Bölgedeki yem fabrikalarının toplam kapasiteleri ise 959.000 ton/yıl'dır. Bu durum Ülkemizde olduğu gibi Trakya Bölgesindede yem fabrikalarının kapasitelerinin çok altında çalıştığını göstermektedir. Trakya Bölgesindeki yem sanayii kısa bir sürede hızlı bir gelişme göstermesine rağmen, ülkemizdeki karma yem fabrikaları yaklaşık % 72.4 gibi bir kapasite kullanım oranıyla çalışmasına rağmen, Bölgedeki yem fabrikalarının % 56.5 gibi bir kapasite kullanım oranı ile çalışmaları Bölgede karma yeme olan talebin yetersiz, yem fabrikalarının fazla olduğunu göstermektedir. Ancak son yıllarda Purina, CP, Erişler gibi yeni yem fabrikalarının kurulması özellikle hayvan varlığı yönünden Bölgenin potansiyel güce sahip olduğunu göstermektedir. Hayvan yetiştiricilerinin hayvan beslemede bilinçlenmeleri Bölge'de karma yeme olan talebi arttıracağı düşünülebilir.Ülkemizde üretilen karma yemin yaklaşık % 63.8 'ini Büyük ve Küçükbaş hayvan yemleri, % 35.6'sını Kanatlı hayvan yemleri oluşturmasına rağmen, Trakya Bölgesindeki karma yem üretimi ana yem grupları itibariyle değerlendirildiğinde; üretilen karma yemin % 92.9'ini Büyük ve Küçükbüş hayvan yemi, % 7 'sini Kanatlı hayvan yemi oluşturmaktadır. Bu durum Trakya Bölgesinde kanatlı hayvan yemine olan talebin düşük olduğunu göstermektedir. Ülkemiz son 3 yıldaki karma yem üretimi azalış eğiliminde olmasına rağmen, Trakya Bölgesinde son 3 yılda üretimde bir artış sağlanmış, 1989 yılında 378.100. ton, olan karma yem üretimi 1991 yılında 401.287 ton'a yükselmiştir. Bölgedeki yem fabrikaları üretim olarak bir artış göstermesine rağmen, kapasite kullanım oranı 1989 yılında % 67.3 iken, 1991 yılında % 56.5 'e düşmüştür. Bu duruma özellikle son iki yılda kurulan yeni fabrikaların neden olduğu düşünülebilir. Ayrıca üretim artışına özellikle son yıllarda bölgeye ithal damızlıkların girmesiyle süt hayvancılığı yetiştiriciliğinin gelişmesi büyük rol oynamıştır. Trakya Bölgesindeki karma yem sanayi özellikle son yıllarda bölgedeki süt hayvancılığının gelişmesinde ve bölge'de istihdam yaratmakta büyük rol oynamıştır. Trakya Bölgesindeki karma yem sanayiindeki bu gelişmelere rağmen, ülke- mizdeki karma yem sanayiindeki sorunlara paralel olarak büyük sorunları olduğu bir gerçektir. Yem sanayiinin hammadde üretimi ve temini ile ilgili, hammadelerin kalitesi ile ilgili, talep yetersizliği ile ilgili sorunlarının yanında organizasyon eksikliği ile finansman ve üretilen karma yemin kalite ve kontrolü yönünden sorunları bulunmaktadır.Ülkemizde kuruluşundan 30 yıl gibi kısa bir sürede hızla gelişen teknoloji ve bilgi birikimi açısından hemen hemen gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşan yem sanayii sektörünün hammadde kalitesi ve kantitesi ile finansman sorunlarını, mevcut potansiyel talebin harekete geçirilmesi, yem hammaddeleri üretiminin arttırılması, sektörün finansman yönünden desteklenmesi, hayvansal ürün pazarlamasının geliştirilmesi, bu ürünler bakımından tüketimin teşvik edilmesi ve makro seviyede ülke hayvancılığının desteklenmesi ve gelişmesi ile çözmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The mixtune of feed prodnets in our Country is devoloped very strongly in a small parsod of time with the international development But this development is not enough. In our Country the mixtune of feed is increasing on deerasing. This is.shown the country stock breeding. In this work, thi development of the mixtune of feed is evaluated the word and in our country. In addition this paralel development, what is the mixtune of feed and what is the problem in the Trakya region are tested. In Trakya Region, there are 17 feed factory which are produced app-oximouy 401.287 ton the mixtune of feed. This is the my thesis subject In this region the capacity of the feed factories is 959.000 Tons. This result shown us, in this region the feed factories are worked under the capacity which is the similar to the our country. Although in Trakya Region, the feed industry is developed very rapidly, in our country the feed factory is worked approximauy 72.4 % of capacity, in this region the working capacity of this factories is 56.5 % which shown us the mixtune of the feed factory is not enough demording, and the feed factories is not too many. In recent years setting of the feed factories in Purina, CP, Erişler are shown the animals being have the potansiyal power.To make animal feeding conclusion of animals feeding, in this region the mixtune of feeding is increased which is wasted. Altough in our country, the produced of the mixtune of feed is approximatly 63.8 % which is cattle-sheep on gaots of animals feed, 35.6 % is winged feed, In Trakya Region the mixtune of feed frodvetion is evaluated by fundemantol prienciple, the produced mixtune of feed is approximatly 92.9 is cattle-sheep of animal feed, 7 % is winged feed. This results, shown us the winged feed. This results, shown us the winged feed of animals requmenement is less. Although at the results of 3 years in our country, the mixtune of feeding is deareased, in Trakya Region in the most recent 3 years, the production is increased. Although at 1989 the mixtune of feed is 378.100 ton, at 1991 this is 401.287 ton which is increased. Although in this region, the factory production is shown increasing, the capacity is 67.3 at 1989 and 56.5 % at 1991 tons which is decreased. This is the results of the establinment of feed factory from the last two years. The mixtune of feed industry in Trakya Region last years cause the devaloping milk animals in this region. Although the development of the mixtune of feed industry in Trakya Region, in our country this cause large problems. At feed industry have problems which the production of ram materials with ensurings, the quality, not enough qualified and not enough organization, with finansment and the quality of produced mixtune of feed and the control.In our country, from 30 years of very small time, tecnology is devaloped very rapidly and the direction of knowledge, the feeding industry sector, is arrived the level of developed country respect of raw material quality and quality with finansman problem, increasing of the feeding ram material, supporting finansman sector, devaloping animals, products markets, encouraging consumption and the devaloping country animal in micro level and devaloping is obsorived.