Anonim ortaklıklarda organ yokluğu
Absence of body in corporations
  1. Tez No: 280050
  2. Yazar: İSMAİL CEM SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
?Anonim Ortaklıklarda Organ Yokluğu? başlıklı tezimizde, anonim ortaklıklarda organ yokluğu kavramı, organ yokluğunun hangi hâllerde söz konusu olabileceği ve organ yokluğuna bağlanan fesih sonucu incelenmiştir.Çalışmamız hem 6762 sayılı, hem de 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nu kapsamaktadır. Açıklamalar temelde 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesine oturtulmuş, ancak tüm incelemeler, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile karşılaştırmalı olarak yapılmış, gereğinde tamamen bu yeni kanuna özgü kurum ve kavramlar ayrıca değerlendirilmiştir.Bu bağlamda tezin ilk bölümünde genel olarak organın tüzel kişiler açısından önemi ve işlevleri ile tüzel kişilerin organlarının çeşitli kıstaslara göre türleri kısaca ele alınmış, bu arada organ tanımlanmış, devamında ise anonim ortaklıkların zorunlu ve ihtiyari organlarına ilişkin açıklamalara yer verilerek, anonim ortaklıkların hangi organlarının yokluğu hâlinde fesih sonucunun doğabileceği ortaya konulmuştur.İkinci bölümde, anonim ortaklıklarda organ yokluğu kavramı özel olarak açıklanırken, bu kavramın içeriği tespit edilmiş, özellikle şeklen mevcut olan bir organın çeşitli sebeplerle faaliyet gösterememesinin organ yokluğu kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hem genel olarak, hem de anonim ortaklığın her bir zorunlu organı açısından ayrı ayrı ve detaylı biçimde incelenmiştir.Üçüncü bölümde, anonim ortaklıkların organ yokluğu sebebiyle feshine karar verilebilmesi için varlığı gereken şartlar, ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu bakımından anonim ortaklığın zorunlu organlarının hangileri olduğu ortaya konulduktan sonra, bu kanunun hukukumuza getireceği bir yenilik olan ?anonim ortaklığın haklı sebeple feshi? kavramı, ?anonim ortaklığın organ yokluğu sebebiyle feshi? ile karşılaştırılmış ve organ yokluğunun haklı sebep karşısındaki özel durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, entitled as ?Absence of Body in Corporations?, the concept of absence of body in corporations, the aspects at which absence of body can be discussed and the conclusion of dissolution which is depended on absence of body, are analysed.Our work contains both of the Turkish Commercial Code?s numbered 6762 and 6102. The explanations are basicly nested in the frame of the Turkish Commercial Code numbered 6762, but all the examinations are made comperatively with the Turkish Commercial Code numbered 6102 and should the occasion arise the institutions and concepts which are peculiar to this code are evaluated seperately.In this context, in the first chapter of the work, the general importance and the function of the body in terms of legal entities and the kinds of bodies acoording to the various criterias are shortly taken in hand, meanwhile the body is defined; in the following explanations, imperative and arbitrary bodies of corporations are involved and the absence of the corporate?s bodies that call forth the conclusion of dissolution are brought up to matter.In the second chapter, while the concept of absence of body in corporations is being specially explained, the content of this concept is stated and especially the case that whether a formally existing bodies? incapability to function depending on various reasons can or can?t be evaluated in the scope of absence of body, is both generally and seperately analysed in details in the terms of every imperative body of corporation.In the third chapter, the terms which must exist to decree corporation?s dissolution, are explained in details.In the fourth and last chapter, after introducing corporation?s imperative bodies according to the Turkish Commercial Code numbered 6102, the concept of ?corporation?s dissolution depending on just cause?, which is an innovation that is brougt to our law by this code, is compared with ?corporation?s dissolution depending on absence of body? and the special position that absence of body holds againist just cause, is evaluated.