Kambiyo senetlerinde işlemlerin ayakta tutulması ilkesi ve bu senetlerde bulunabilecek zorunlu ve ihtiyari unsurlar
The appearances of the principle of sustenance of transactions on bills of exchange and the obligatory and facultative elements of these bills
  1. Tez No: 280049
  2. Yazar: ZEYNEP KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kambiyo senetlerinin sıkı şekil şartlarına tâbi bulunması, borçlar hukukuna hakim olan şekil serbestisinin önemli bir istisnasını oluşturur. Bu çalışmada kambiyo senetlerinde işlemlerin ayakta tutulduğu hâller ve bu senetlerde bulunabilecek zorunlu ve ihtiyari unsurlar incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kıymetli evrakın unsurları ve özellikleri, kambiyo senetlerinin ortak özellikleri ve özellikle sıkı şekilcilik esası değerlendirilmiş; ikinci bölümde, kambiyo senetlerinin zorunlu unsurları, üçüncü bölümde ise alternatif unsurları, ihtiyari kayıtlar ve işlemlerin ayakta tutulduğu hâller açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise, bu ilkenin TTK.'daki diğer görünümleri ile özel kanunlarda kambiyo senetleri açısından öngörülen şekil hükümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the bills of exchange are subject to firm form conditions, constitutes an important exception of the freedom of form principle that governs the law of obligations. In this thesis are examined the situations of the sustenance of transactions on law of bills of exchange. In the first part, the characteristics and elements of negotiable instruments, the common characteristics of the bills of exchange and especially the principle of firm formalism; in the second part, the situations where the the transactions are sustained with regard to the obligatory elements of the bills of exchange, and in the third part, with regard to the alternative and voluntary elements, are explained. In the fourth and final part, other appearances of this principle within Turkish Commercial Code and the articles of the special laws with regard to form of the bills of exchange are examined.