Çok düzeyli yönetişim olgusunun kent konseyleri bağlamında incelenmesi: Helsinki, Stockholm, Bergen, Barselona kent konseyleri
An analysis about the fact of multi-level governance in context of city councils: Helsinki, Stockholm, Bergen, Barcelona city councils
- Tez No: 280055
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Çok düzeyli yönetişim(ÇDY), 1988 yılında bölge politikası reformu sonrası hem içeride hem de Avrupa Birliğinin gündeminde yer alan yeni bir kavramsallaştırmadır. Paralel biçimde kavram özellikle Avrupalılaşma literatüründe düzenli şekilde incelenmiştir. ÇDY bir taraftan entegrasyon teorileri ve iyi yönetişimle bağı olan geleneksel bir teori, öte yandan yeni ve inovatif bir modeldir. ÇDY karar alma ve uygulama konularına katılımla ilgili iyi yönetişime benzer. Fakat teritoryal olarak ulus üstü, ulusal ulus altı aktörler arasında yetkilerin paylaşımı konusunda yenidir. Kent konseyleri ise 1992 Rio Zirvesi sonrası oluşturulan Yerel Gündem 21 programına dayanılarak, hemşehrilik bilincine buna ek olarak politika yapımı ve uygulaması sürecine yerel halk katılımının özendirilmesine ivme kazandırmak amacıyla oluşturulan bir kurumdur.Çalışmada şu sorulara yanıt aranmaya çalışılmıştır: 1) ÇDY'yi ortaya çıkaran dinamikler ve özellikleri nelerdir? 2) Türkiye örneğinde ÇDY kent konseyleriyle uyumlu mudur? 3)ÇDY'nin Helsinki, Stockholme, Bergen Barselona kent konseyleri bağlamında düzenlenişini nasıl yorumlayabiliriz? Yöntemsel olarak bu bir teorik çalışmadır. Fakat kısmen ikinci bölümde ve üçüncü bölümün tamamında ampirik bulgulara yer verilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak çok düzeyli yönetişimin özelliklerini, dinamiklerini, üye devletlere etkilerini değerlendirmek için hem literatürde hem de beyaz kitapta ÇDY'nin kavramsal ve tarihsel bir incelemesi yapılmıştır. İkinci olarak Türkiye örneğinde yönetişim örnekleri gösterilmeye çalışılmış sonrasında çok düzeyli yönetişimin kent konseyleri bağlamına uygunluğu araştırılmıştır. Üçüncü olarak Helsinki, Stockholm, Bergen Barselona kent konseyleri ölçeğinde çok düzeyli yönetişim örnekleri betimlenmiştir.Sonuç olarak, ÇDY'nin tek tip bir uygulamasına rastlanmamış, buna karşılık, AB yönetişim araçları devletlerin iç alanlarına benzer etkiler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-level Governance (MLG) is a new conceptualizing in domestic and European Union agenda, after the 1988 Regional Policy Reform. Parallelly it asseses in Europeanization literature. MLG, on the one hand is a novel approach is related with integration theory and ?Good Governance?(GG), on the other hand a new and innovative model. MLG presents akin characteristic with (GG) about participation of decision-making, decision-implementation issues. Nevertheless it is original the share about territorial competencies between supra-national, national, sub-national actors. While City Council is an institution revealed as a GG practice. Besides promotion the participation of policy making, they accelerate neighbourhood mentality. They reference the Local Agenda-21 Programme after Rio Summit in 1992. This study aims response the following questions: 1) what are the dynamics, characteristics of MLG? 2) Is it compatible with the city council in Turkey? 3)How can we interprete its configuration in the Helsinki, Stocholm, Bergen, Barcelona city councils? In methodology, it is a theoric study. However, empirical findings are indicated partly in second part, whole of third part. This study consist of three chapters. Firstly, I performed an historical and conceptual analysis of MLG in literature and white papers in order to assess its reflections on the member states. Secondly I present the patterns of governance then examine the MLG the context of city council in Turkey case. Thirdly, I illustrate patterns of MLG in practise of Helsinki, Stockholm, Bergen Barcelona city councils.Consequently, there isn?t monotype of MLG. Although, tools of MLG show smilar impacts on domestic scope.