Talep yönlü büyüme teorileri çerçevesinde ödemeler dengesi kısıtı altında iktisadi büyüme
Balance of payments constrained economic growth within the framework of demand-led growth theories
- Tez No: 280054
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MERİH PAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ödemeler dengesinin iktisadi büyüme üzerindeki bir kısıt oluşturduğu ekonometrik bir yöntem ile araştırmaktadır. Öncelikle genel olarak farklı iktisat okullarının iktisadi büyüme üzerindeki görüşleri ele alınmış ve bu görüşler kapsamında iktisadi büyümenin nasıl belirlendiği incelenmiştir. Diğer ödemeler dengesi kısıtı altında iktisadi büyüme üzerine yapılan çalışmalar ve modelin nasıl geliştiği anlatılmıştır. Bu çerçevede Kalman Filtre yöntemiyle ithalat gelir esnekliği hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlarla ödemeler dengesi kısıtı altında iktisadi büyüme oranları tahmin edilmiş ve gerçekleşen büyüme oranlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates with an econometric method that balance-of-payments crates a constraint on economic growth. First of all, views of different school of economics are discussed generally and how the economic growth is identified within these views is investigated. Than the studies conducted on balance-of-payments constrained economic growth and how this model is built up have been described. In this framework, export income elasticity is calculated by the Kalman Filter method. With the results obtained, balance-of-payments constrained economic growth rates are estimated and compared with real growth rates.