Sürdürülebilir turizm kapsamında İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerde enerji verimliliği uygulamaları
Energy efficiency applications in 4 and 5 star hotels at Istanbul in the context of sustainable tourism
- Tez No: 280062
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Turizm faaliyetlerinin uygulanması ve turizmin geliştirilmesi açısından çevre çokönemli bir yere sahiptir. Bu nedenle, turizmin bir yandan çevresel kaynaklardanfaydalanabilirken, diğer yandan da bu kaynakların korunması için çaba sarf etmesigerekmektedir. Günümüzde bu çabalar sürdürülebilir turizm konusunu gündemegetirmiş durumdadır. Sürdürülebilir turizmin odağı ise bu kaynakların nesilden nesileaktarılmasıdır. Bu süreç ise ancak turizm işletmelerinin çevreye olan duyarlılığınınarttırılması ile sağlanabilir.Enerji verimliliği; özellikle Şehir otelleri açısından sürdürülebilir turizme katkısağlayan önemli bir etkendir. Otel işletmeleri her ne kadar hizmet ağırlıklı birimlerolsalar da, enerjinin en yoğun olarak kullanıldığı işletmelerdir. Otellerde alınacaktasarruf ve verimlilik önlemleri ile orta ve uzun vadede olumlu geri dönüşlerolabilecektir. Enerji verimliliği ile oteller maliyet ve rekabetçilik gibi açılardankazanımlar sağlarken, diğer yandan da çevre korumasına destek olarak sürdürülebilirturizme ve daha genel olarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayabilirler.Bu çalışmada İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerde enerji verimliliği faaliyetleriinceleme konusu yapılmıştır. Çalışmada bahsi geçen otellerde enerji verimliliği adınane gibi uygulamaların yapıldığı ve bu uygulamaların sağladığı avantajlar anlatılmayaçalışılmıştır. Ayrıca çalışmanın sonucunda da belirtildiği üzere otellerin tümününenerji verimliliğine ilişkin çalışmaları olmamasına karşın, genel olarak enerjiverimliliği konusunda ciddi bir potansiyel ve bilinçlenme olduğu gözlemlenmiştir.Son olarak SWOT analizi ve TOWS matrisi ile desteklenen çalışmada, otellerdeenerji verimliliği faaliyetlerine ilişkin bazı temel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environment has an important place for the implementation of tourism activities anddevelopment of tourism. Therefore, on the one hand tourism can benefit fromenvironmental sources; on the other hand tourism should effort to protect theseresources. Nowadays, this effort has brought up the topic of sustainable tourism. Thefocus of sustainable tourism is to transfer of resources from generation to generation.This process can only be achieved with tourism industry to raise environmentalawareness.Energy efficiency, especially for city hotels, is an important factor contributing tosustainable tourism. Hotels, even though they are service weighted units, are theorganizations that use energy most widely. With savings and efficiency measures tobe taken in hotels, medium and long-term returns will be positive. While hotels gainadvantage of cost and competitiveness with energy efficiency, on the other hand, insupport of environmental protection they can contribute to sustainable tourism andmore generally sustainable development.This study aims to analyze energy efficiency of 4 and 5 star hotels in Istanbul. The studyillustrates the execution and the advantages of energy efficiency in mentioned hotels.Moreover as mentioned at the conclusions part, although not all of the hotels are applyingenergy efficiency methods, there is a significant awareness and potential interest on energyefficiency applications in most of the hotels. Lastly the study discusses basic issues aboutenergy efficiency activities of the hotels backed up by a SWOT analysis and TOWS Matrix.