Performans değerlendirme sürecinde karşılaşılan hatalarda varyasyon etkisi
The variation effect to the problems which arise in the process of performance appraisal
- Tez No: 280077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, çalışan performansını önceden saptanmış standartlar ve hedefler doğrultusunda ölçme ve değerlendirmeyi amaçlayan Performans Değerlendirme Uygulamalarına ait değerlendirme sürecinde ortaya çıkan sorunlarda, varyasyon etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma değerlendirme sürecinde ortaya çıkan en önemli iki sorun olan değerlendirmenin öznelliği ve sıradışı performansın yorumlanmasını istatistiksel araçları kullanarak örneklerle incelemekte ve sonrasında da, varyasyonun anlaşılıp doğru yorumlanabilmesi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the variation effect; to the Performance Appraisal Methods which aim to appraise the performance of employees, in accordance with predetermined standards and targets; and to the problems that arise in the process of evaluation. This study analyzes the two most important problems arising in the process which are the subjectivity of the evaluation and the interpretation of outstanding performance by using statistical tools, in examples; and then offers suggestions for variation to be understood and interpreted correctly.