Valuation of small and medium sized manufacturing companies in Turkey: Effect of internationalization, earnings, cash flows, dividends, book value and leverage
Küçük ve orta ölçekli imalat şirketlerinin değerlemesi: Uluslararasılaşma, kar, nakit akışı, temettü, defter değeri, kaldıraç etkisi
  1. Tez No: 298374
  2. Yazar: BUĞRA İSMAİL ASFUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLMECİT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) hem ulusal hem de küresel ekonomiler için önemli bir rol oynamaktadır. KOBİ'ler istihdam ve katma değer yaratmaktadır. Esnek yapıları, daha az bürokrasi içermeleri ve hızlı kararlar alma becerileriyle sahip ve değişikliklere daha iyi uyum sağlama yeteneğine sahiptirler. Dünya'da, firmaların %95'i KOBİ özelliğine sahip olup, istihdamın % 66'sı ve üretimin % 55'ini KOBİ'ler oluşturur. Türkiye'de KOBİ'ler ülke istihdamının % 76.7 'sını, yatırımının % 26.5'ini teşkil eder. İmalat sektörünün % 95'ini , istihdamın % 61.1'ini ve bu sektörde katma değerin % 27.3 'ünü KOBİ'ler oluşturur.Türkiye, ekonomisinde KOBİ'lerin sahip olduğu büyük bir önem rağmen, mevcut değerleme literatüründe bu özel alana eğilmekte yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple, Türkiye'de küçük ve orta ölçekli üretim şirketlerinin değerleme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla, Ohlson'un (1995) adımlarını izleyerek, uluslararalılaşma, kar, nakit akışı, temettü, defter değeri ve kaldıraç etkisi bağımsız değişkenlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında küçük ve orta ölçekli üretim şirketlerinin piyasa değerleri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amacıyla üç doğrusal model geliştirdik. Bu çalışma, uluslaralılaşma ve yukarda belirtilen diğer bağımsız değişkenlerin küçük ve orta boyutlu imalat şirketlerinin değeri üzerindeki etkisinin geniş bir analizini yaparak, bir yandan yabancı yatırımcıların, satın alma ya da ortaklık arayan yabancı şirketlerin daha etkin kararlar vermesine, öte yandan Türk KOBİ sahiplerinin ve yöneticilerinin daha efektif değer yönetimi politikaları yaratmalarına katkıda bulunarak uluslararası ticaret literatürüne katkı sağlayacaktır.Sonuçlar, kara dayalı doğrusal modelimizin, İMKB' de faaliyet gösteren KOBİ'lerin firma değerlerinin varyansının % 51,2'sini açıklar nitelikte olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, panel data ile yapılan analizlerde kaldıraç etkisi ve uluslararalılaşma derecesinin bağımlı değişken üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını öte yandan temettüler ve defter değerinin anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektadir. Panel data ile yapılan analizler, karın şirket değeri ile anlamlı ama negatif bir ilişkisi olduğunu göstermiştir ama bu sonuçlar kesitsel analiz veya sektör analizi tarafından teyit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Small and medium enterprises (SMEs) play an important role for both national and global economies. They create employment and added value, have flexible structure, less bureaucracy, ability to take fast decisions and they are more responsive to changes. In the world, 95% of the firms hold SME characteristic; they carry 66% of the employment and 55% of the production. In Turkey SMEs constitute 76.7% of country?s employment, 26.5% of investment. They form 95% of the manufacturing sector, 61.1% of the employment and 27.3% of the added value in this sector.Despite the obvious importance of SMEs for the economy of Turkey, the existing valuation literature fails to narrow its focus to this specific area. Thus, with the aim of contributing the valuation efforts of small and medium manufacturing companies in Turkey, following the steps of Ohlson (1995) we developed three linear models in order to reveal the effect of internationalization, earnings, cash flows, dividends, book value and leverage on the value of the small and medium manufacturing companies in Istanbul Stock Exchange. This study contributes the international trade literature by first realizing a broad analysis of the effects of certain variables on the market value of the Turkish small and medium manufacturing companies, which may be useful for the foreign investors, foreign companies that seek acquisitions or mergers as well as SME owners and managers in Turkey who look for a more effective value management for their companies. Secondly it seeks the effect of internationalization, which shows the international activity of the company, on the value of the small and medium manufacturing companies in Turkey.The results show that our earnings based linear model explains 51.2% of the variance of small and medium sized manufacturing companies? (in ISE) firm value. Moreover while leverage and degree of internationalization have no significant effect on the dependent variable, dividends and book value have significant and positive effect. As for the earnings pooled regressions show that it has a significant but negative relation with firm value but this result is not confirmed by cross sectional or sector analysis.