Uzman hekimlerde iş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Isparta ili örneği
Job satisfaction and organizational commitment in specialist physicians: An example from Isparta
- Tez No: 280107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER H. ÇARIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışması kapsamında uzman hekimlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri incelenmiş olup; iş tatmininin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Araştırma Isparta il merkezindeki yedi hastanede çalışan uzman hekimleri kapsamaktadır. Bu hastanelerden biri Üniversite hastanesi, üç tanesi Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastane, geri kalan üçü de özel hastanelerdir. Veri toplama işlemi üç bölümden ve toplam 50 sorudan oluşan bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Anketin ilk kısmı Paul Spector'ın İş Tatmin Ölçeği, ikinci kısım Mowday, Steers ve Porter'ın Örgütsel Bağlılık Anketi ve son kısım da demografik sorulardan oluşmaktadır. Toplam 179 uzman hekimin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma kapsamında öncelikle iş tatmini boyutları oluşturulmuş ve hekimlerin iş tatmin düzeyleri ölçülmüştür. Daha sonra demografik değişkenlerin iş tatmin boyutları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Uzman hekimlerin örgütsel bağlılık düzeyleri de ölçülmüş ve benzer biçimde demografik değişkenlere göre karşılaştırması yapılmıştır. Son olarak da iş tatmini boyutlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Analizler sonucunda hekimlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerinin orta seviyede olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra hastanelerin mülkiyetinin önemli bir değişken olduğu ve mülkiyete göre uzman hekimlerin tatmin ve bağlılık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bir diğer önemli sonuç iş tatminin örgütsel bağlılıktaki toplam varyansın %63'ünü açıkladığının bulunmasıdır. Buna paralel olarak iş tatmini içerisindeki işin kendisi boyutu ve iletişim boyutunun örgütsel bağlılık üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu da bulunmuştur.Analizlerde non-parametrik testler ve Lojistik regresyon analizi kullanılmış olup; elde edilen bulgular yazındaki benzer araştırmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the context of this study we examined the job satisfaction and organizational commitment levels of speacilist physicians. We also aimed to test the effect of job satisfaction on organizational commitment. The study took place at the 7 hospitals located in the city center of Isparta, Turkey. One of the hospitals that took place in the study was a university hospital, three of them were Ministry of Health hospitals and the rest three were private hospitals. Data collection was done through a questionnaire which consisted of three parts and a total of 50 questions. The first part of the questionnaire was Paul Spector?s Job Satisfaction Scale, the second part was Mowday, Steers and Porter?s Organizational Commitment Questionnaire and the last part was the demographic questions. 179 specialist physicians participated in this study. As part of the study the facets of job satisfaction were formed and the satisfaction levels of physicians were measured. Then the results were compared according to the demographic variables. The organizational commitment levels of the participants were also measured and comparisons again with the demographic variables were made. At last the effects of job satisfaction facets on organizational commitment were examined.According to the results it was found that both the satisfaction and the commitment levels of physicians were at the medium level. Along with this it was found out that the ownership was an important factor in the forming of satisfaction and commitment of the physicians. Another important finding was that 63 % of the total variance in organizational commitment consisted of job satisfaction. Moreover nature of works and communication facets were found to be the ones that have the biggest effect on organizational commitment.Non-parametric tests and Logistics regression analysis were used and also the results were compared within the literature.