Satın alma davranışları açısından üniversite öğrencileri arasında marka bağımlılığının önemi: Batı Akdeniz üniversiteleri üzerinde bir uygulama
Importance of brand loyalty among university students in terms of purchase behavior: A study on West Mediterrian universities
- Tez No: 280135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz piyasalarında ürünlerin arzı yanında tüketici beklentilerinin de çeşitlilik göstererek sürekli artması, rekabeti her geçen gün daha da arttırmaktadır. Yoğun rekabet ortamında işletmelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için rakiplerine karşı üstünlük sağlamaları ve farklı olmaları gerekmektedir. Firmaların ürünler arasında farklılık yaratma isteği markalaşma kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.Bu çalışmada, satın alma davranışları, marka kavramı, marka bağımlılığı ile ilgili literatür incelenmiş ve bir araştırma yürütülmüştür.Yapılan araştırmada, üniversite öğrencilerinin cep telefonu marka tercihleri ve marka bağımlılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Üniversite öğrencilerine ait cinsiyet, yaş, öğrenim gördükleri okul, gelir özellikleri gibi bazı demografik özelliklerine göre, üniversite öğrencilerin cep telefonu ve GSM operatörleri marka tercihlerinin ve marka bağımlılıklarının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmektedir.Araştırma, Akdeniz Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler arasından, tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 460 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world the market has a wide supply of products, and the expectations of consumers daily for more variety. This state causes the competition between companies to get increasingly fierce. In order to survive in an intence market, companies need to outperform their rivals and differentiate themselves. The compaines targets about differentiating the products provide producers to create the concept of branding.In this study, purchase behavior, brand concept, brand loyalty, and a survey was conducted of the literature reviewed.The purpose of the resarch study was the determine university student? cellular phone brand choices and brand loyalties. Specifically, this study investigated whether university student? cellular phone and GSM operatition brand choices and loyalties differ or not depending on the students? demographical characteristics such as gender, age, faculty which they study in, income situations.This research study was conducted on 460 university students who were randomly selected among the students of Akdeniz University, Suleyman Demirel University and Mehmet Akif Ersoy University.