Pasinler ilçesi tarım işletmelerinde atıl işgücünün tespiti ve işgücünü değerlendirme imkanları
  1. Tez No: 28014
  2. Yazar: KENAN PEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYYAR AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Araştirma Erzurum İli Pasinler ilçesi tarım işletmelerinde yapılmıştır. Amacı incelenen tarım işletmelerinde mevcut işgücünün ati kalanını tespit etmek ve en önemlisi bu işgücünün değerlendirme imkânlarını ortaya koymaktır. Araştırmanın verileri, araştırma mahallinde bizzat araştırıcı tarafından yapılan anketlerle elde edilmiş olup. 1 992-1 993 üretim yılına aittir. Anket uygulanan işletmelerin %44.4'ü 0-75 dekar, %32.9'u 76-125 dekar, %17.4'ü 126-200 dekar ve %5.3'U de 201 - + dekardan daha büyük işletme arazi büyüklük grubuna girmektedir. Araştırma sonuçlarına göre. incelenen işletmelerde ahi işgücü oranı; 0-75 dekar işletme büyüklük grubunda %57.1 ile en yüksek. 201 - + dekardan daha büyük işletme büyüklük grubunda ise %49.0 ile en düşüktür. Bu oran tüm işletmeler ortalamasında %54.8 olmaktadır. İncelenen işletmelerde ati işgücü ile işletmelerin hayvan varlığı arasında da ilişki olduğu tespit edilmiştir. Şöyleki. hayvan varlığı 2.0-5.9 BBHB olan işletme büyüklük grubunda atıl işgücü %50.0 iken bu oran hayvan varlığı 6.0-9.9 BBHB olan işletme büyüklük grubunda %47.9'a ve hayvan varlığı 10.0 - +BBHB'nden dahafazia olan işletme büyüklük grubunda ise %43.7ye düşmüştür. incelenen işletmelerde ati işgücünün sulama köy el!sanatları ve çayır-mer'a projelerinin uygulanmasiyle değerlendirilebileceği tespit edilmiştir. Nitekim, ati işgücünün sadece sulama projeleriyle %9.0, köy el sanatları, çayır-mer'a ve sulama projelerinin bir arada uygulanmasiyle de %14.6 oranında azaltabileceği gözlenmiştir. Aynca. ati işgücünün karışık işletme tipi çalışan işletmelerde, sadece bitkisel üretim ve sadece hayvancılıkla uğraşan işletmelerden daha iyi değerlendirilebildiği tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerde, ati işgücü sadece bitkisel üretim yapan işletmelerde %58.1 iken, bu oran sadece hayvancılıkla uğraşan işletmelerde %55.8'e ve karışık işletme tipi çalışan işletmelerde ise %47.7'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in order to determine the idle labour force and rfs effective use. The data were collected in the farms of Pasinler district in Erzurum Province in 1 992/93. Of The farms surveyed. 44.4 % had 0.0-0.75 hectares, 32.9 % had 7.6-12.5 hectares, 17.4 % had 1 2.6-20.0 hectares and 5.3 % had more than 20.1 hectares farm land. In the farms studied, quite a high percentage of labour force stays idle. The idle labour percentage was the highest ( 57.1 % ) in the smallest size farms ( 0.0-7.5 hectares) and the lowest ( 49.0 % ) in the largest farms ( more tiian 20.1 hectares) with an average of 54.8 % for the entire range of farms. There was a relation ship between the intensity of idle labour force and the numbers of available farm animals. For example, idle labour force was 50.0 % in the farms with 2.0-5.9 cattle units ( cu ) whereas it was 47.9 and 43.7 % in the farm that had 6.0-9.9 cu and had more than 1 0.0 cu respectively. An effective use of idle labour force could be made through irrigation, village hand - crafting and by the use of meadows and pastures. Mor over, idle labour force can be reduced by 9.0 % through only irrigation and by 1 4.6 % through combined of hand-crafting and meadow arid pasture projects. Idle labour force could also be effectively used in diversified mixed cultur farming, than in uni culture farms. In the farm surveyed idle labour force was on the average 47.7 % in the mixed culture farms compraed with 58.1 and 55.8 % in the farms that deal only with crops or animals.