Benjamın Brıtten'ın Bılly Budd operası üzerine bir inceleme
A review of Benjamin Britten's opera Billy Budd
  1. Tez No: 852986
  2. Yazar: ESRA APLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Benjamin Britten, 20. yüzyıl opera dünyasının en önemli bestecilerinden birisidir. Britten'ın her bir operası kendi açısından önemli sayılsa da, Billy Budd'ı diğerlerinden ayıran en önemli özellik tamamen erkek sesleriyle oluşturulmuş bir opera olmasıdır. Herman Melville'in Billy Budd novellasından uyarlanan bu opera, konusu ve müziği ile bir başyapıt sayılmaktadır. Bu çalışma, Britten'ın Billy Budd operası hakkında genel bir inceleme içermektedir. Araştırmada ilk olarak, II. Dünya Savaşı'nda İngiltere'nin sosyal ve politik durumu ele alınmıştır. Aynı zamanda savaş döneminde İngiltere'de müzik alanındaki değişimler incelenmiştir. İlerleyen bölümlerde, Britten'ın eserleri ve eşcinsel doğasının birbirini etkilediği varsayımı öne sürülerek İngiltere'de eşcinsellik tarihine değinilmiştir. Britten'ın operalarındaki ve özellikle Billy Budd operasında cinsel temalar araştırılarak inceleme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Billy Budd operasında yer alan: Billy, Claggart ve Vere karakterlerinin analizi yapılarak inceleme tamamlanmıştır. Bu çalışma, Britten'ın müzikal hayatını, savaş etkisinin onu ne denli etkilediğini ve Billy Budd operasının oluşum sürecini kapsamaktadır. Yapılan araştırma ile Billy Budd operasının 20. yüzyıl İngiltere'sinde nasıl bir süreçten geçtiğinin anlaşılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Benjamin Britten is one of the most important composers of the 20th century opera World. Although each of Britten's operas is considered important in its own way, the most important feature that distinguishes Billy Budd from others is that it is an opera composed entirely with male voices. This opera, adapted from Herman Melville's novella Billy Budd, is considered a masterpiece with its plot and music. This study includes a general review of Britten's opera Billy Budd. In the research, firstly, the social and political situation of England in World War II was discussed. At the same time, the changes in the field of music in England during the war were examined. In the following sections, the history of homosexuality in England is mentioned, assuming that Britten's works and his homosexual nature influenced each other. Sexual themes in Britten's operas, especially in Billy Budd, have been researched and analyzed. As a result of the research, the analysis was completed by analyzing the characters Billy, Claggart and Vere in the opera Billy Budd. This study involves Britten's musical life, how much the war affected him, and the creation process of the opera Billy Budd. The aim of the research is to understand what kind of process the Billy Budd opera went through in 20th century England.