Ludwig van Beethoven'ın Op. 90 mi minör, Op.101 La Majör, Op.109 Mi Majör, Op.110 La bemol Majör piyano sonatlarının incelenmesi
Studying of Ludwig van Beethoven?s Op.90 e minor, Op.101 A Major, Op.109 E Major, Op.110 A flat Major sonatas
- Tez No: 280161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASLI TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Toplumsal değişimlerin gerçekleştiği bir dönemde dünyaya gelen Beethoven, 1789'lu yıllarda bütün Avrupa'yı etkileyen Fransız Devrimi'ne yabancı kalmamış, ?özgürlük, eşitlik, kardeşlik? ilkesini benimsemiştir. Bonn'da yaşadığı dönemde ünlü yazar, düşünür ve ressamlar ile olan ilişkileri kültürel birikimine katkıda bulunmuş, dünya görüşünü şekillendirmiştir. Piyanist olarak ün kazanan Beethoven, 1792 yılında Viyana'ya yerleşmiş, 1796 yılından itibaren besteci kişiliğiyle ön plana çıkmıştır. Soylu kesimden aldığı siparişleri onların istekleri doğrultusunda değil, kendi dilediği gibi yazarak her zaman özgür ve demokratik bir anlayış sergilemiştir. Genç yaşta başlayan sağırlığı, karşılıksız duygusal ilişkiler onun üstünde ağır bunalımlar yaratmış, içe dönük, alıngan ve saldırgan bir karakter sergileyerek sosyal yaşamdan uzaklaşmıştır. Çektiği sıkıntılara rağmen beste yapmaya 10 yıl ara vermiş olsa da hiçbir zaman yılmamış, güçlü iradesi ile kahramanca üstesinden gelmiştir.Beethoven, Haydn ve Mozart'tan aldığı mirası geliştirerek kendi öz anlatımı ile birleştirmiş derin ve karakteristik bir yazı dili ortaya koymuştur. Sonat alanında son derece başarılı bir besteci olarak kabul edilen Beethoven'ın, yaratıcılık evresi orta yaş döneminin son sonatı olan Op. 90 mi minör sonatı, dostu Kont Moritz von Lichnowsky'nin zorlukların üstesinden gelerek aktris Stummer ile evlenmesinden esinlenilmiş ve 1814 yılında bestelenmiştir. Olgunluk dönemine dâhil ve icrası zor şeklinde bahsedilen Op.101 La Majör sonatı, Viyana'nın üstün piyanisti olan Dorothea Ertmann'a armağan edilmiş ve kendisi tarafından 1816 Şubat ayında besteci hayatta iken seslendirilmiştir. Yazmaya uzun bir süre ara veren Beethoven, en olgun ve popüler yapıtlarından biri kabul edilen Op.109 Mi Majör sonatını, 1820 yılında özgürlük uğruna hissedilen kahramanca duygular ile bestelemiş ve piyano çalmaya teşvik etmek için Maximiliane Brentano'ya adamıştır. Op. 110 La bemol Majör sonatı üstüne çok araştırma yapılmış ve müzik eleştirmenleri tarafından bir başyapıt olarak görülmüştür. Bestecinin içe dönük imgelerini taşıyan yapıt, 1821 yılında yazılmıştır.Küçük bir motifi işleyerek, onu değerli ve büyük bir yapıta dönüştürme ustalığını göstermiş, Müzik Tarihine ve tüm dünyaya damgasını vurmuş bir besteci olan Beethoven, müziğinin gücüyle düşünsel, sanatsal anlamda bir devrim yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Beethoven was born at the time when the society was going through a phase of remarkable changes. Under those circumstances Beethoven did not feel distant to the French Revolution of 1789 that affected all of Europe and adopted the principles of ?freedom, equality and fraternity?. During the time he lived in Bonn he had contact with famous writers, thinkers and artists and that lively background was quite useful for his cultural accumulation and the formation of his world view. Beethoven was already a famous pianist when he moved to Wien. He gained reputation as a composer from 1796 onwards. He had always a free spirit and democratic perception in that he always composed the way he wanted and did not much care for the requests of nobles who commissioned pieces of music. The deterioration of his hearing at an early age and unanswered feelings of love relationships disapppointed him gravely and pushed him out of the social life with more and more introvert, resentful and aggresive behaviours. Even if he discontinued composing for 10 years and despite all difficulties he faced, he never gave up and and was eventually able to overcome difficulties heroically thanks to his strong will.Beethoven had a deep and characteristic literary language by developing what he heredited from Haydn and Mozart together with his own expressions. Beethoven is accepted as a succesful composer of sonatas, whos the last sonata of his Beethoven?s middle period, Op.90 in e minor was inspired by the marriage of his friends Count Moritz con Lichnowsky and actress Stummer after overcoming various difficulties and was composed in 1814. Op.101 in A Major, which was composed in the mature period and is generally considered to be a difficult piece to perform, was presented to Dorothea Ertmann, the outstanding pianist from Wien. Ertmann performed the piece in February 1816 when the composer was alive. Beethoven took a long break, then came up with one of his most mature and popular works: the sonata Op.109 in E Major composed to reflect the heroic feelings for freedom in 1820 and dedicated to Maximiliane Brentano to encourage her in playing the piano. The sonata Op.110 in A flat Major was studied extensively and is considered a masterpiece by music reviewers. The piece involves the introvert images of the composer and was composed in 1821.Beethoven mastered the art of working a small motif and turning it into a valuable and great work. Beethoven is one of the most influential composers in the history of music. He revolutionized the thinking and art with the power of his music.