Bankaların web sitelerinde bulunması gereken özellikler: Kazakistan örneği
Characteristics required for the websites of the banks: A case study on Kazakhstan
- Tez No: 280198
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çağımıza damgasını vuran İnternet, ekonomik, sosyal, kültürel ve politik anlamda birçok değişimin kaynağı olmuştur. İnternetin üretildiği ?net? kelimesi, Türkçeye ?ağ? veya ?şebeke? olarak çevrilmektedir. İnternet, terim olarak ?Ağların Ağı? (Network of Networks) anlamına gelmektedir. Web sayfasının tanımı ise şu şekilde yapılabilir: Web tarayıcısının (İnternet Explorer, Netscape vb.), bir Web Servisine bağlandıktan sonra tek seferde transfer ettiği kompozit tüm verilerden oluşan HTML sayfasıdır. Teknik içerik, estetik ve işlevsellik açısından iyi tasarlanmış bir web sitesinin herhangi bir işletmenin pazarlama faaliyetleri açısından son derece önemli olduğu açıktır.Banka, halkın tasarruflarını mevduat şeklinde kabul ederek, ihtiyacı olanlara kredi olarak aktaran veya yatırım yapan ödemelerde aracılık eden senet tahsili, emanet kabulü gibi çeşitli hizmetler gören ticari kuruluştur. Banka pazarlaması, banka hizmetlerinin özel gereklerini göz önünde tutmak durumundadır. Bunlar, bankacılık hizmetinin; soyutluluğu, değerlendirilmesinin zor olması, verildiği yerden ayrı konulamaması, üretildiği anda alınması, girdi ve çıktılarında çeşitlilik göstermesi, bilgi yoğun türde olması, stoklanamaması, sözleşmeli olması, para ile bağlantılı olması, zaman faktörünün önemli olması, hizmet sunan ? müşteri bağlantısında süreklilik istemesi ve ikincil bir ihtiyacı karşılamasıdır.Bankalar, fiziksel şubeleri dışında çeşitli elektronik kanallarla da hizmetlerini sunabilir. Bu kanallardan biri de İnternettir. İnternet bankacılığı, bankacılık işlemlerinin İnternet ortamında bankaların web siteleri üzerinden istenildiği zaman dünyanın her yerinden ulaşılarak yapılmasını sağlamaktadır. Bankaların İnternete girişleri üç şekilde kendini göstermektedir ki bu broşür tabanlı olmaktan ticari faaliyetli kişiselleştirilmiş pazarlama anlayışına doğru uzanmaktadır. Günümüzde İnternet bankacılığı vasıtasıyla, şubeden yapılan hemen bütün işlemler İnternet şubesinden de gerçekleştirilebilmektedir.İnternette faaliyet göstermek isteyen şirketlerin sahip olması gereken ilk araç, ürün ve hizmetlerini sundukları bir web sitesidir. Müşterilerin ürünlere ait bilgilenmelerinde ve global pazar açılımlarında web sayfalarının oldukça fazla yararı vardır. Bankalar iyi hazırlanmış bir web sitesi vasıtasıyla, kendilerine bankacılık hizmetinin dağıtımını en etkin bir şekilde yapabilme imkânını sağlayabilirler.Yapılan bu çalışmada, bankaların web sitelerinde bulunması gereken özellikler, bilgi, erişim, ergonomi ve bağımlılık kategorileri altında toplanmış ve bu özelliklere göre Kazakistan'da faaliyet gösteren bankaların web siteleri İçerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre, bir web sitesine sahip olan 29 Kazakistan bankasının web sitesi tespit edilen 80 özelliğe göre analiz edilerek, Kazakistan bankalarının web sitelerinde en çok ve en az kullanılan on özellik belirtilmiştir. Ayrıca, bunlardan en iyi ve en kötü üç web sitesi seçilmiştir. Araştırma kapsamında ihtiyaç duyulduğu yerlerde betimleyici analiz teknikleri kullanılmış ve tablolarda verilerin frekanslarına ve yüzdesel olarak dağılımlarına bakılmıştır. Elde edilen bilgilere dayanarak bankaların web sitelerinde tespit edilen eksikliklerin gidilerek daha verimli ve çağdaş bankacılığa ayak uydurmaları için gereken yapıcı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Leaving its mark to our era, the internet has become the source of substantial changes in economical, social, cultural and political terms. The word“net”from which the internet is produced of, is translated to Turkish as“net”or“network”. As a term internet means“the networks of networks”. The web page may be defined as follows: it is the HTML page consisting of all composite data transferred at a time by the Web Browser (internet Explorer, Netscape etc.) after being connected to a Web Service, it is obvious that a website designed well in terms of its technical content, aesthetics and functionality, is extremely important for the marketing activities of any company.Bank is a commercial institution which collects the savings of the public as deposits, gives credits to the people who needs or makes investments, mediates for the payments and has services such as bill collection and accepting safety deposits. Bank marketing has to take the special requirements of the banking services into account. These requirements of the banking services are as follows; to be intangible, to be difficult for the evaluation, to have integrity to the place it is given, to be received as soon as it is produced, to have variety in its inputs and outputs, to have a form in a intensive knowledge type, its inability to be stocked up, to be contracted, to be related to money, to have a crucial time factor, to need a continuity in the relationship between the supplier and the customer and to meet a minor need.Besides the physical branches, banks may also provide service through diversified electronic channels. One of these channels is internet, internet Banking ensures the banking transactions to be realized by providing accessibility to the banks through their web sites whenever it is requested. The access of the banks to the internet reveals itself in three ways; extending from the basis on the brochures to the personalized sense of marketing together with the commercial activity. Nowadays almost every transaction that is carried out in the branches of the banks, may also be fulfilled by the internet banking.Regarding the companies desiring to operate in the internet, the tool that is required first is a website where they present their products and services. Web sites are quite useful in terms of informing the customers about the products and penetrating to the global market. By means of a well prepared web site, the banks may enable themselves the distribution of the banking services in the most efficient way.In this case study, the characteristic required for the websites of the banks have been listed under the categories of knowledge, access, ergonomics and habits and according to these characteristic the websites of the banks operating in Kazakhstan have been studied by content analysis method. As a consequence of this survey, the websites of the Kazakhstan banks, 29 of which have active websites, have been analyzed according to the 80 characteristics determined and the 10 most and least used characteristics have been ascertained. Furthermore the 3 best and worst websites have been chosen. Within the scope of the survey, the descriptive analysis method has been used whenever needed and the frequencies and the percentage distributions of the data in the tables have been examined. On the basis of the acquired information, in order to overcome the deficiencies determined in the websites of the banks and to keep up with the more efficient and contemporary banking; some constructive proposals have been put forward.