Gerçekçilik bağlamında İran sinemasında dil ve estetik
The language and aesthetic of Iranian cinema in context of realism
  1. Tez No: 280201
  2. Yazar: AYŞE ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yaptığımız çalışmada, gerçekçi sinema kuramı ve İran'ın kendine özgü kültürel ve politik şartları bağlamında İran sinemasının anlatı yapısı incelenmektedir. Bu amaçla önce gerçekçi kuram ve akımlar incelenerek gerçekçi anlatının temel özellikleri belirlenmistir. Ardından İran sinemasının tarihsel gelişimi ve İran sinemasının arka planında yer alan unsurlar incelenmiştir. Film çözümlemelerinde kullanılmak üzere, İran sinemasının sinematografik özellikleri, ilk bölümde belirlenen gerçekçi kuramın kodlarıçerçevesinde tasnif edilmistir. Toplanan veriler ışığında, İran sinemasının en bilinen örneklerinden Kiyarüstemi'nin Arkadaşın Evi Nerede(1987), Mecidi'nin Cennetin Çocukları(1997) ve Panahi'nin Beyaz Balon(1995) ve Ayna (1997) filmleri, biçim ve içerik açısından ayrıntılı olarak çözümlenmiştir. Sonuç olarak; İran sinemasının gerçekçi kuramın temel özelliklerine kendi kültürel dokusunu da ekleyerek kendine has bir sinema dili oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined the Iranian cinema?s narrative structure in the context of realistic cinema theory and Iran?s unique cultural and political structure. For this purpose, the realistic theory and movements were examined and the main features of them were determined firstly. Then, the historical development of cinema in Iran and factors in the background of it were examined. For use in film analysis, the cinematografic features of Iranian cinema were classified in the context of realistic theory that were determined in the first part of the thesis. In the light of information collected, the best known examples of Iranian cinema ? Kiarostami?s Where is My Friend Home(1987), Mejidi?s Children of Heaven(1997), Panahi?s The White Baloon(1995) and Mirror(1997)- were analyzed. As a result, we determined that the Iranian cinema has the basic features of realistic movement. But it adds its cultural features and create a new and special cinematografic language.