Bâdiye (1919) gazetesinde edebî ve kültürel faâliyet
Literal and cultural mobility in Bâdiye newspaper (1919)
- Tez No: 280207
- Danışmanlar: PROF. DR. NÂZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bâdiye gazetesi Birinci Dünya Savaşı sırasında 1919'da İngilizlere esir düşen Türk askerleri tarafından Mısır'da Küveysna esir kampında çıkarılmıştırBâdiye günlük neşredilen bir gazetedir. İlk nüshası elimizde olmadığı için ilk sayısının ne zaman çıktığını tespit edemedik. Ancak İkinci nüshası 31 Teşrîn-i evvel [Ekim]1335/ 1919'da çıktığına göre günlük olarak yayımlanan bu gazetenin 30 Teşrîn-i evvel 1335\1919'da yayın hayatına başladığını söyleyebiliyoruz.Bâdiye gazetesi iki aydan fazla bir süre içinde toplam 60 sayı yayın hayatına devam etmiştirBâdiye'nin bütün sayıları elde edilememiştir. 1919'da yayımlanan bu gazetenin 36 sayısını Hakkı Tarık Us ve Atatürk Kitaplığı'ndan derleyebildik. 46-59 sayıları maalesef hiçbir kütüphanede bulunmamaktadır. Ulaştığımız sayıları elimizden geldiği kadar Latin harflerine aktarmaya ve değerlendirmeye çalıştık. Ancak silik ve yırtık olmasından dolayı okuyamadığımız kısımlar da oldu. Bunları orijinal haliyle metne ekledik.Bâdiye, siyasî yazıların ağırlık taşıdığı bir gazetedir. Bu gazetede haber, hikâye ve ilânlara de yer verilmiştirEsaretin boğucu ve sıkıntılı günlerinde esirler psikolojik sıkıntılardan bir nebze olsun uzaklaşmak için tiyatro ve futbol gibi çeşitli etkinlikler yapmışlardır. Birbirlerine destek olmaya ve vatanlarıyla bağlarını canlı tutmaya çalışan esir Türk askerlerinin, eğitim ve bilime gönül vererek Bâdiye'nin sayfalarında hukuk ve benzeri dersler verdiklerini de görüyoruz. .Mütareke ortamında çıkarılan Bâdiye gazetesi Türk subaylarının Mısır'dan Türkiye'ye bakışlarını yansıtan en önemli gazetelerden biridir. ?Bugün Türklük İçin Ne Yaptık?? başlığı altında Bâdiye gazetesi kendisine yayın politikası olarak milliyetçi-Türkçü bir çizgi belirlemiş ve daha çok bu yönde yazılar yayımlamıştır.Amacımız esaret altında yaşayan esir Türklerin Mısır'daki edebî ve kültürel hareketliliğini değerlendirmek tarihî, edebî ve kültürel açıdan araştırmacılara yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
The Newspaper of Bâdiye was released by the Turkish soldiers captured by English soldiers in the prison camp in Kuveysna, Egypt in 1919 during the First World War.Bâdiye was a newspaper issued on a daily basis. Because we do not have the first issue, we could not determine when the first issue was released. However, since the second issue of this daily published Newspaper was released on 31st October 1919, we can conclude that the first issue was released on 30th Ocotber 1919.The Bâdiye Newspaper continued its publication life with 60 issues in total in more than two months.Not all the issues of Bâdiye could be obtained. We were able to collect 36 of the issues published in 1919 from Hakkı Tarık Us and Atatürk Libraries. Issues no.46 and no. 59 can unfortunately not be avaible in either libraries. We tried to translate the issues that are available into the Latin alphabet and evaluate them as much as possible. However, there were parts that we could not read, as they were colourless or torn. We added those parts to the text in the original form.Bâdiye was a newspaper involving mainly political articles. It also included news, stories and advertisements.During the smothering and boring days of the prisonment, the prisoners made different activities such as acting in a theatre play and playing football in order to be distracted by the psychological problems. We observe that the prisoned Turkish soldiers, who tried to stand by each other and to preserve their bonds with their own lands vivid, gave courses on law or such in the pages of Bâdiye newspaper since they devoted themselves to education and science.Bâdiye Newspaper, which was issued at the time of truce, was one of the most important newspaper, which reflected the perspectives of Turkish officers from Egypt to Turkey. Having a title of ?What have we done for Turkishness today??, Bâdiye Newspaper adopted a Turkish-nationalist line as a publication policy and issued articles in line with it.Our aim is to evaluate the literal and cultural mobility of the prisoned Turks in Egypt and contribute to the researches in terms of historyi literature and culture.