Ekonomik istikrarın sağlanmasında mali kural: Brezilya ve Türkiye ekonomisi analizi
Fiscal rule to promote economic stability: Analysis of Brazil and Turkish economy
- Tez No: 280208
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECAT ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya ekonomik bunalımı sonrasında ortaya çıkan Keynesyen İktisat 1960'lı yıllara kadar etkinliğini korumuştur. Keynesyen iktisat politikalarını uygulayan çoğu ülkede kamu borçlarında ciddi artış yaşanması ve 1970'li yıllarda ortaya çıkan stagflasyona Keynesyen iktisatçıların çözüm bulamaması, birçok ülkede Monetarist iktisat politikaları ön plana çıkmıştır. Aynı dönemde takdiri ekonomi politikalarının siyasi organlara geniş yetkiler sağlamasının ekonomide olumsuz sonuçlara yol açtığı ve bu nedenle kurala dayalı ekonomi politikalara yer verilmesi gerektiği yönündeki düşünceler tartışılmaya başlanmıştır. Özellikle 1980'lerden itibaren kamu finansmanı dengesizlikleri yaşayan ülkelerde mali disiplinin sağlaması için mali kural uygulamalarına yer verildiği görülmüştür.Bu çalışmanın amacı mali disiplin ve mali kural kavramlarını geniş bir şekilde açıklamak ve çeşitli ülkelerin mali kural uygulamalarını incelemektir. Ayrıca Brezilya ve Türkiye ekonomilerini mali kural uygulamaları bağlamında değerlendirip, genel ekonomik görünümleri hakkında bilgi vermektir.Çalışma kapsamında, ülkelerin mali kural kapsamında belirledikleri sayısal hedefler ile gerçekleşen değerler mukayese edilmiştir. Mali kural uygulamalarının genel olarak ülkelerin uzun dönemli ekonomik istikrarı sağlamasında etkili olduğu görülmüştür. Türkiye'deki mali kural benzeri uygulamaların siyasi müdahalelerle yumuşatıldığından dolayı uzun dönemli ekonomik istikrarın sağlanması için kurala dayalı maliye politikaların faydalı olabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Keynesian economics emerging after the great depression kept its influence on world?s economic policies until1960?s. Nevertheless, large increases in public debt in most of the countries that implemented Keynesian economic policies and failure of Keynesian policies to combat stagflation during 1970?s have resulted in a rise of monetarist economic policies in many countries. During the same period, arbitrary economic policies that give vast authority to politic groups and damaging effects of these policies in economy have brought new discussions about rule-based economic policies. Especially, fiscal rule implementation has been took place in countries which experienced unstable public finances to maintain the fiscal discipline after 1980?s.The main purpose of this study is to explain concepts of fiscal discipline and fiscal rule in details and to examine fiscal rule implementation in various countries. Assessing Brazil and Turkish economies in the context of fiscal rule implementation and providing information on their economic outlook are especially important part of this study. In this context, pre-defined quantitative goals according to fiscal rules and their realization in these countries were compared. Overall, implementations of fiscal rules have seemed to contribute long term economic stability in countries. Implementations of some policies in Turkey that resemble fiscal rules have been diluted due to political manipulation. Thus, it was concluded that rule-based fiscal policies would be beneficial to maintain long term economic stability in Turkey.