Çokkültürcülük teorisi ve ulus-devlet anlayışına etkileri
Multiculturalism theory and its impact on the nation-state concept
  1. Tez No: 280206
  2. Yazar: TAYLAN BARIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı çokkültürcülüğün teorik altyapısını ve çokkültürcülük ile ulus-devlet arasındaki ilişkiyi göstermektir. Ulus-devlet dünyadaki en yaygın siyasi örgütlenme biçimi haline gelmiştir. Ulus-devletin öngördüğü ideal formun aksine dünyadaki neredeyse bütün ülkeler kültürel çeşitlilik barındırmaktadır. Ulus-devletler içindeki bu çeşitlilik bir dizi sorunu da beraberinde getirmektedir. Azınlıkların kültürü ile egemenin kültürü; bölgesel özerklik, dil hakları, siyasi temsil, eğitimde uygulanan müfredat, göç ve vatandaşlığa kabul siyaseti gibi konularda giderek daha fazla fikir ayrılığına düşmektedir. Bu sorunlara ahlaki olarak savunulabilir ve siyasi olarak uygulanabilir çareler bulmak günümüz modern ulus-devletlerinin karşısına dikilen en büyük meydan okumadır. Çokkültürcülük ise burada bahsedilen sorunlara yeni bir yaklaşım getirmektedir.Bu tez iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümüm ilk kısmında kültür kavramı açıklanmış, ikinci kısmında da çokkültürlü toplum incelenmiştir. İkinci üç kısımdan oluşuyor. İlk kısımda çokkültürcülük politikası ve eleştirileri incelenmiştir. İkinci kısımda anayasal devlet ve anayasal vatandaşlık tartışılmıştır. Üçüncü ve son kısımda da çokkültürlü ulus-devletin anayasal problemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to indicate multiculturalism theory basis and the relationship between multiculturalism and the nation-state. The nation-state becomes the most widespread political organization in the world. On the contrary of the ideal form of nation-state, almost whole countries are culturally diverse. This diversity in the nation-states gives rise to a series of important questions. Minority cultures and the sovereign culture increasingly clash over such issues as regional autonomy, language rights, political representation, education curriculum, and immigration and naturalization policy. Finding morally defensible and politically viable answers to these issues is the greatest challenge facing modern nation-states today. Multiculturalism outlines a new approach to these problems.This thesis consist of two chapters: In the first chapter, the concept of culture is clarified first section and multicultural society is examined in the second section. Second chapter consists of three sections. In the first section, multiculturalism politics and its critiques are explored. In the second section constitutional state and constitutional citizenship are discussed. The third, the last chapter, constitutional problems of multicultural nation-state is examined.