Güncel sanatta bir tema olarak korku
Fear as a theme in contemporary art
  1. Tez No: 280224
  2. Yazar: HAZAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada insanın geçmişten bugüne korku kavramı ile olan ilişkisi, toplumsal, siyasal, kültürel ve hatta bilimsel gelişmelerle paralel olarak ele alınmıştır. Korku bazı durumlarda iktidar ilişkileri temelinde değerlendirilirken bazı durumlarda salt bir psikolojik durum olarak ele alınmıştır. Korkunun oluşum nedenleri ve dönemsel olarak değişiklik gösteren bu nedenlerin sanat tarihindeki yansımaları, sanatın dilindeki değişim de göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.Temelde teknoloji bağlamından yola çıkılarak, gözetim toplumu, savaş, çevresel tahribat gibi olgulara dair korkuların altı çizilmiş, felsefe, sosyoloji ve psikoloji alanında yapılmış çalışmalar aracılığıyla, sanat tarihinde bu konulara duyarlılık göstermiş sanatçıların yapıtları okunmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada güncel sanat yaklaşımları ve anlayışı temel alınmakla beraber korku temasının sanat tarihindeki yerini saptamak adına, geçmiş dönem sanatçılarının pek çoğunun eserlerinden referanslar alınmıştır. Korku temasının sanat tarihindeki yansımaları ele alınırken, yer yer edebiyat eserlerinden de yararlanılmış ve bu eserlerin günümüz toplumu üzerine yaptığı analizlerden faydalanılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünü korku ve onunla bağlantılı alt kavramlar oluşturmuştur. İkinci bölümde ise adı geçen alt kavramların yanı sıra gözetim toplumu, teknoloji, savaş, çevresel tahribatlar gibi konuların sanat tarihinden eserler üzerinden analizleri yapılarak sanatçı, kavram ve bağlam ilişkileri kurulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde yapılan uygulama çalışmalarında, sanat tarihinde örneklerine rastladığımız bu temalar, daha güncel bir dille işlenerek yorumlanmıştır.Çalışmanın sonunda problem olarak ele alınan korku kavramının diğer pek çok heyecan gibi sanatçının hayal gücünü son derece zorlayan veyaratıcılığı artıran yönü gözlemlenmiştir. Bununla birlikte özellikle günümüz sanatın kavramlar üzerinden ilerlediği görüşünden yola çıkıldığında uygulama çalışmaları korku bağlamına oturtulmuş ve adı geçen kavrama dair ortaya konan çalışmalar çok yönlü olarak analiz edilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Korku2.Sanat3.Gözetim4.Savaş5.Çevresel Tahribat
Özet (Çeviri)
This study is intended to examine the relationship between human and the concept of ?fear? based on social, cultural, political and scientific development. In some cases fear is evaluated on the basis of relations with the political power while in others it is considered only as a psychological state. Stimulators of fear that vary through different periods of time, their reflections in art's history, are examined on a parallel base with the change in art's language.For this study, fear that arise from surveillance society, war, and environmental destruction is highlighted, and by using studies in such fields as philosophy, sociology, and psychology, the works of artists that have shown interest in these subjects have been reviewed in the context of technology.Altough approaches and understandings of contemporary art are taken as a basis, references from works of various artists of the past period have been taken up in order to better locate the concept of fear in art history,While considering the reflections of the concept of fear on art history, literary works and their analysis on present society have been utilized.The first part of the study consists of the concept of fear and its related sub-concepts. In the second part, along with the sub-concepts of fear, analysis has been made on surveillance society, technology, war, and environmental destruction by using works of art history and finally artist-concept-context relations has been drawn. In the third part, with the application studies, these themes which we can observe its samples in art history has been intrepreted in a more current languageWhile the concept of fear has been evaluated as a problem throughout the study, its property which pushes the artist's imagination to extreme levels has been observed at the end of the study. Moreover, we can think that, present art is developing over conceptual thinks. Application studies had been binded to fear conceptual and these studies had been analysed from many ways.Key Words1.Fear2.Art3.Surveillance4.War5.Environmental Destruction