Türkiye'de yabancıların istihdamı
Employment of foreigners in Turkey
  1. Tez No: 280225
  2. Yazar: MEHMET BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yabancı istihdamı tüm dünyada binlerce yıldır değişik şekillerde uygulana gelmiş, küreselleşme ile birlikte de değişik bir boyut kazanarak çok önemli bir hal almıştır. Ancak Türkiye'de yabancı istihdamı konusunda sıkıntılar yaşandığı ve yasal boşluklar olduğu görülmüş ve bu konuda bir tez araştırması yapılmasının yararlı olacağına kanaat getirilmiştir.Türkiye'de Yabancıların İstihdamı konusu incelenirken öncelikle yabancı istihdamının tarihsel gelişimi sonrasında Türkiye'deki mevcut durum açıklanmıştır. Konunun genişliği göz önünde bulundurularak izinsiz (kaçak) yabancı istihdamı konusuna ayrıntılı olarak girilmemiştir.Türkiye'de yabancı istihdamını düzenlemek amacıyla 2003 yılında 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun çıkarılmıştır. Tezimiz içerisinde bu Kanun çerçevesinde çalışma izninin nasıl alınacağı, kimlerin çalışma izni başvurusunda bulunabileceği, çalışma izni alabilmek için gerekli olan şartlar, yabancıların çalışmasına izin verilmeyen meslekler ve çalışma izni verilen yabancıların sahip olacakları haklar ve yükümlülükler gibi hususlar irdelenmiştir. Ayrıca çalışma izni almış olan yabancıların sayıları, meslekleri ve yaptıkları görevlerle ilgili istatistikler açıklanmıştır.Çalışma izni almak suretiyle ülkemize gelen yabancılar, izin aldıkları işyeri/işletme ve meslekte çalışabilmektedir. İzin alan yabancılar, çalıştıkları işyerinde Türk vatandaşı çalışanların sahip olduğu haklardan aynı şekilde yararlanabilmekte; ücret, sosyal güvenlik, fazla mesai ve servis hizmetleri gibi her türlü haktan yararlanabilmektedir. Bunların yanı sıra vergi ödeme, sosyal güvenlik primi ödeme, izin alınan meslek ve işyeri haricinde çalışamama gibi yükümlülükleri de bulunmaktadır.Özetle yabancı istihdamı kavramı oldukça önemli bir kavram olmakla birlikte, Ülkemizde konunun ciddiyeti tam olarak anlaşılamamaktadır. Değişik kanunlarda konuyla ilgili hükümler olmakla birlikte uygulama birliğini sağlamak ve karışıklığı önleyebilmek adına yeni bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreigner employment has been implemented all over the world in different ways for thousands of years and become very important by acquiring a different dimension with globalization. However, about foreigner employment in Turkey it is clear that it is experienced difficulties and has some deficiencies. Therefore, it has been thought that making a thesis research in this subject will be beneficial.As the subject is examined, it is explained the current situation in Turkey following historical development of foreign employment. Illegal employment is not detailed by considering the scope of the subject.The law no. 4817, Law on Work Permits of Foreigners, is enacted in 2003 in order to regulate foreigner employment in Turkey. Within the frame of this law, in the thesis it has been evaluated some issues such as how to get work permit, who can apply for work permit, requirements to get work permit, jobs which is not allowed for foreigners and rights and obligations for foreigners who get work permit. Furthermore, it is explained statistical data about the number of foreigners who get work permit, their occupations and positions.Foreigners who came to Turkey by getting work permit have been able to work in jobs and work place/business which they get permission. Foreigners who have work permit can benefit in the same way from the rights such as wage, social security, overtime pay, transportation services which Turkish citizens have. In addition, they have some obligations such as paying tax, social security premium, not working except for jobs and work places permitted.In brief, foreigner employment is a highly important term,but the significance of this subject has not completely understood in Turkey. Although there are some articles in different laws about this subject, it is needed a new legal regulation on behalf of providing integrity in implementation and preventing confusion.