İdare Hukukunda hukukun genel ilkeleri ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi uygulamaları
General principals of law under Administrative Law and applications of Military High Administrative Court
  1. Tez No: 280236
  2. Yazar: YUNUS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Tezin konusu, idare hukukunda hukukun genel ilkeleri ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararlarında bu ilkelerin nasıl uygulandığı; amacı ise, hukukun genel ilkelerini daha iyi anlayabilmek ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararlarında bu ilkelerin doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığını ortaya koymaktır.İdare hukukunun bir içtihat hukuku olması, hukukun genel ilkelerinin idare hukuku alanında idari yargı içtihatlarıyla ortaya çıkartılmasına yol açmıştır. Ancak hukukun genel ilkeleri, yalnızca idare hukukuna özgü bir kavram olmayıp, anayasa hukuku ve uluslararası hukuk başta olmak üzere diğer hukuk dallarında da mahkemeler tarafından da uygulanmaktadır.Hukukun genel ilkelerinin kapsamının geniş olması nedeniyle tezin birinci bölümünde önce hukukun genel ilkelerinin anlamı ve özellikleri incelenmiş; daha sonra da tarihsel gelişimi incelenmiştir. Birinci bölümde bu ilkelerin, diğer hukuk kaynakları arasındaki değeri ve sınıflandırılmasına ilişkin tartışmalar da incelenmiştir.İkinci ve üçüncü bölümde ise Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararlarında yer verdiği hukukun genel ilkeleri incelenmiştir. Mahkeme kararları incelendiğinde, bu ilkeleri şu şekilde saymak mümkündür: Hukuk devleti ilkesi, savunma hakkı ilkesi, eşitlik ilkesi, ölçülülük ilkesi, kazanılmış haklara saygı ilkesi, idari istikrar ilkesi, idari işlemin geriye yürümezliği ilkesi, hakkaniyet ve nasafet ilkesi. Bu ilkelerin önce kısaca anlamları incelenmiş; daha sonra da Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararları taranarak, bu ilkelerin nasıl uygulandığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the general principals of law under administrative law and how tis principals are applied by the decisions of the Military High Administrative Law. The aim of the thesis is to provide a better understanding on the general principals of law and put forward whether these principals are applied in the right way or not.Administrative law is a law of precedents. For this reason, general principals of law under administrative law is created by the administrative judicial precedents. However, general principals of law is not a notion which is peculiar to administrative law. Beside administrative law, it is applied also by the courts in other branches of law especially in constitutional claw and international law.Since the scope of the general principals of law is wide, in the first part it is examined the meaning and the characteristics of general principals of law, then it is examined the development of it in the history. In the first part, it is also examined the discussions about the value and classification of these principals among the other sources of law.In the second and thrid part, it is examined the general principals of law which are referred in the decisions of the Military High Administrative Law. In the examination of the decisions of the Court these principals can be count as folows: the principal of the rule of law, the principal of equality, the principal of proportionality, the principal of respect to the acquired rights, the principal of administrative stability, the principal of non retroactivity of the administrative procedures, the principal of fairness. First, It is examined the meaning of these principals then by scrutinizing the decisions of the Military High Administrative Court, it is tried to putforward how these principals are applied.